Przedsmak 12. edycji Suwałki Blues Festival (11-14 lipca) będzie można poczuć już 11 kwietnia w Suwalskim Ośrodku Kultury, gdzie wystąpi Leszek Cichoński z grupą Guitar Workshop, a towarzyszyć im będzie – trochę nietypowo – Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza.

Wcześniej zagra formacja Bang On Blues (support). Koncert rozpocznie się o godz. 21:00. Tego wieczoru poznamy też gwiazdy tegorocznej edycji Suwałki Blues Festival. Koncert będzie transmitowany na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia w audycji „Bielszy Odcień Bluesa”.

Leszek Cichoński to gitarzysta, kompozytor, wykładowca i autor podręczników dla gitarzystów. Debiutował ze swoim zespołem CDN i Pawłem Kukizem w 1982 roku na festiwalu w Jarocinie. W 1991 r. Cichoński  jako pierwszy w Polsce opracował kurs z kasetą instruktażową  dla gitarzystów „Blues Rock Guitar Workshop” Ponieważ nikt nie chciał wydać tego materiału, założył własne wydawnictwo „Midi-Max” i sam opublikował ten podręcznik. W 1994 r. został uhonorowany przez dziennikarzy muzycznych radiowej Trójki nagrodą im. Marii Jurkowskiej – za popularyzację edukacji muzycznej wśród młodzieży. Współpracował  m.in. z Tadeuszem Nalepą, Wojciechem Karolakiem, Krzysztofem Ścierańskim, Tomaszem Szukalskim oraz amerykańskimi bluesmanami jak :  Carlos Johnson, Stan Skibby, Sammie Fender, John „Broadway” Tucker. Dzielił scenę z największymi gigantami gitary jak Steve Morse i Steve Vai.

Od 2003 roku w maju na Rynku we Wrocławiu, Wielka Gitarowa Orkiestra pod dyrekcją Leszka Cichońskiego wykonuje utwory Hendrixa w ramach „Thanks Jimi Festival”.  Jednym z haseł imprezy jest ustanowienie rekordu Guinnessa w zbiorowym graniu przeboju Hendrixa „Hey Joe”. W 2009 roku zagrało razem 6346 gitarzystów – trzykrotnie więcej niż wynosi amerykański rekord – co jest oficjalnym Światowym Rekordem Guinnesa zatwierdzony przez komisja WGR w Londynie. Grał na największych festiwalach bluesowych na Świecie m.in. w Narooma w Australii i  Monterey Bay Blues Festival w Californi gdzie Leszek Cichoński wraz z John „Broadway” Tucker Band otworzył wieczorny koncert na głównej scenie tego festiwalu, na której grali m.in. Jimi Hendrix i Janis Joplin. Był to pierwszy i jedyny występ Polaka na słynnej scenie w Monterey. W 2009 ukazał się album CD + DVD „Cichoński -The Best of  Studio and Live”. Na DVD znalazł się koncert urodzinowy artysty z udziałem m.in. J. Styczyńskiego, Marka Raduli,  K.Ścierańskiego, W. Karolaka oraz filmy dokumentalne z Gitarowego Rekordu Guinnessa. Album ten był nominowany do nagrody Fryderyki 2009. W listopadzie 2011 nakładem LUNA MUSIC ukazał się piąty firmowany własnym nazwiskiem ale pierwszy w pełni  autorski album Cichońskiego „Sobą gram”, zbiera świetne recenzje i był nominowany do nagrody Fryderyki 2012. Leszek Cichoński został wybrany najlepszym polskim gitarzystą bluesowym w plebiscycie Guitar Award 2014 .

Bang On! Blues – projekt blues-rockowy z pn.-wsch. Polski. Składa się z bardzo doświadczonych muzyków. W ramach różnych projektów grali i grają nie tylko na polskich scenach klubowych i festiwalowych, występowali również w Irlandii, Austrii, Francji (Bay Car Blues Festival), Niemczech, Czechach (Prerov Jazz Festival), Rosji, na Litwie (Bliuzo Naktys), Łotwie (Baltic Blues Contest), Szwecji i w Norwegii (Notodden Blues Festival).

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na ten koncert. Wystarczy wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl do 8 kwietnia do godz. 20.00 odpowiedź na pytanie: W jakich projektach muzycznych można usłyszeć Leszka Cichońskiego (wymień 3)? Zwycięzców wylosujemy. Bilety wygrywają: Aneta Wierzchowska i Małgorzata Czerucka.

Rozgrzewka przed SBF 2019 z Leszkiem Cichońskim i Guitar Workshop w Suwałkach

Dodaj komentarz