Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza w piątek, 5 kwietnia o godz. 19.00 na koncert dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku, który odbędzie się w Sali koncertowej przy ulicy Podleśnej 2.

Młode talenty: Joanna Jurczuk – klarnet, Mateusz Kurkowski –klarnet, Małgorzata Piotrowska – sopran, Hanna Pawlicka – skrzypce Bernard Niezgoda – trąbka, Patrycja Pawełczyk – kontrabas, Elżbieta Sandel – skrzypce, Mikalai Mileshka – fortepian zagrają z Orkiestrą OiFP pod batutą Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka.

Program:

FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY (1809–1847)

Konzertstück d-moll op. 114 nr 2 na dwa klarnety i fortepian

WOLFGANG AMADEUSZ MOZART (1756–1791)

Aria „Alleluja” z „Exsultate, jubilate” KV 165

MAURICE RAVEL (1875–1937)

„Tzigane” – rapsodia koncertowa

ALEKSANDRA PACHMUTOWA (ur. 1929)

Koncert na trąbkę i orkiestrę

***

GIOVANNI BOTTESINI (1821–1889)

Allegro di Concerto „Alla Mendelssohn” na kontrabas i fortepian (orkiestrę)

GAETANO DONIZETTI (1797–1848)

Cavatina Noriny „Quel guardo, il cavaliere” z opery „Don Pasquale”

ROMUALD TWARDOWSKI (ur. 1930)

Capriccio in blue na skrzypce i orkiestrę

SERGIUSZ RACHMANINOW (1873–1943)

II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 cz. I: Moderato

JOANNA JURCZUK klarnet

MATEUSZ KURKOWSKI klarnet

Pedagog: dr Wojciech Dunaj

MAŁGORZATA PIOTROWSKA sopran

Pedagog: prof. dr hab. Cezary Szyfman

HANNA PAWLICKA skrzypce

Pedagodzy: dr hab. Stanisław Kuk, prof. UMFC; mgr Iwona Koter

BERNARD NIEZGODA trąbka

Pedagog: mgr Mariusz Niepiekło

PATRYCJA PAWEŁCZYK kontrabas

Pedagodzy: prof. dr hab. Leszek Sokołowski

ELŻBIETA SANDEL skrzypce

Pedagog: dr hab. Włodzimierz Promiński, prof. UMFC

MIKALAI MILESHKA fortepian

Pedagodzy: dr hab. Mariusz Ciołko; dr Magdalena Wolanin-Witek

MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK

Ukończył z odznaczeniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie dyrygentury K. Stryi. W 1993 r. dzięki stypendium American Society for Polish Music pogłębiał umiejętności dyrygenckie w Los Angeles. W 1986 r. został dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, a w 1990 r. dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku, z którą odbył tournée po USA (1995; m.in. nowojorska Carnegie Hall). Przez dwa sezony był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej (1996). W latach 1998–2013 dyrektor artystyczny, od roku 2013 dyrektor Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach. Od 1999 r. dyrektor artystyczny i juror Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Od 2017 r. szef artystyczny Polskiej Orkiestry „Sinfonia Iuventus”. W latach 2010–2016 dyrektor artystyczny II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu. W 2011 r. objął stanowisko przewodniczącego jury VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Przewodniczący jury VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (2016). Koncertuje na wszystkich estradach w kraju (z Filharmonią Narodową na czele) i za granicą (m.in. Albania, Austria, Białoruś, Chiny, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Maroko, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tunezja, Ukraina i USA). Z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. „Górecki. Mikołaj/Henryk Mikołaj” (DUX 0924) nominowana była do Fryderyka 2013. Ma na swoim koncie wiele prawykonań. Filharmonicy śląscy pod jego batutą byli pierwszymi w Polsce wykonawcami IV Symfonii „Tansman. Epizody” H.M. Góreckiego, zamykając cykl światowych prawykonań tego utworu (2014/2015 Londyn – Los Angeles – Amsterdam – Łódź/Katowice). Jako drugie na świecie w 2016 r. wykonanie to wydano na CD. W 2017 r. ukazała się płyta z II Symfonią „Kopernikowską” H.M. Góreckiego pod jego batutą. Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. 7 sierpnia 2012 r. prezydent RP B. Komorowski nadał artyście tytuł profesora sztuk muzycznych. Od 2017 r. kierownik artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej.

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na ten koncert. Wystarczy do 4 kwietnia do godz. 16.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: W którym roku mury Uniwersytetu Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku opuścili pierwsi absolwenci? Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrała Maria Jasionowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj