Początek maja warto spędzić w Augustowie – to zaproszenie dla mieszkańców, ale też i turystów, gości – do tego w myśl dewizy „dla każdego coś miłego” przygotowane propozycje cieszą różnorodnością. Majowy długi weekend często chętnie przedłużamy, jeśli jest taka okazja, zatem i augustowska wielka majówka rozpocznie się już parę dni wcześniej, 28 kwietnia, a przeróżne kulturalne atrakcje potrwają aż do 4 maja.

Coraz cieplejsze dni zachęcają do wyjścia w plener. Miłośników takich klimatów ucieszy sobotnia propozycja (28 kwietnia) – otwarcie sezonu żeglugowego, które zaplanowano na godzinę 13.15. Wtedy to rozpocznie się Wielka Parada Jednostek Pływających. Ciekawa trasa i piękne widoki to nie koniec atrakcji – na wodniaków czekają muzyczne doznania, których dostarczą występy Duetu z Przypadku (w składzie Dorota Bujnowska i Emil Kulbacki) oraz Teatru Piosenki Augustowskich Placówek Kultury. Legendę o Gołej Zośce przedstawi Teatr Pneumatyczny Augustowskich Placówek Kultury, a strawę dla ciała zapewni ognisko z kiełbaskami.

Kolejny dzień to warta uwagi propozycja filmowa, skierowana przede wszystkim do pań, bo „Kobieta idzie na wojnę” to islandzki komediodramat wyświetlany w ramach akcji „Iskra na obcasach”. Seans w kinie Iskra rozpocznie się o 18.30, a panie za bilety zapłacą jedynie 15 zł, do tego czekają sympatyczne upominki od sponsorów: vouchery do restauracji, na rozmaite kulturalne atrakcje.

Najmłodszych teatromanów ucieszy na pewno wtorkowy spektakl „Przygody Wieśka i Cześka” kreowanych przez Marka Deca i Wiktora Malinowskiego. Bartosz Świerkowski z Augustowskich Placówek Kultury jest przekonany, że przedstawienie dostarczy mnóstwa miłych wrażeń, bo aktorzy z powodzeniem występowali w okolicach Augustowa – teraz zaprezentują się po raz pierwszy. Przygody dwóch sympatycznych bohaterów zobaczyć będzie można o godzinie 17.30, a bilety w cenie 8 zł są do nabycia w Miejskim Domu Kultury.

Pierwszy maja to już majówka sensu stricto – dzień pełen atrakcji i propozycji dla starszych i młodszych, gdyż Augustowskie Placówki Kultury oraz Augustynki zapraszają na Rynek Zygmunta Augusta na kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej. To już druga edycja imprezy. Weźmie w niej udział ponad pięćdziesięciu wystawców, będzie można obejrzeć i nabyć drewniane oraz szmaciane zabawki, rozmaite dekoracje, tradycyjne wyroby regionalne kuchni, ponownie – jak przed rokiem – zaplanowano piknik kowalski. Szczególne zaproszenie organizatorzy kierują do najmłodszych – będzie kącik malucha, przejazd pojazdami łąkowymi, malowanie robali i zdjęcia z Gangiem Owadów i wiele innych przygotowanych specjalnie atrakcji. Zostanie także rozstrzygnięty kolejny plastyczny konkurs, którego bohaterami są przedstawiciele świata owadów – tym razem hasło przewodnie to „Robaczki w kosmosie”. Imprezie będzie towarzyszyć wystawa prac oraz wręczenie nagród.

Kiermasz zakończy wieczorny koncert zespołu Żuki. Usłyszymy utwory Krzysztofa Klenczona, The Beatles, Czerwonych Gitar, nie zabraknie i lokalnych akcentów – muzycznym ukłonem w kierunku słuchaczy będą szlagiery związane z Augustowem.

Kolejnej porcji muzycznych atrakcji oczekiwać można w związku z koncertem Moriah Woods, artystki z Colorado, która tak polubiła Augustów, że po raz kolejny odwiedza to miasto. I jest to doskonałą wiadomość dla wielbicieli talentu singer-songwriterki, jej występy są zawsze gorąco przyjmowane, a bogata paleta brzmień – blues, folk, country, americana – gwarantuje równie szeroki wachlarz doznań. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00, a bilet w cenie 20 zł są do nabycia w MDK, Rynek Zygmunta Augusta 9. Można je także wygrać w konkursie na naszej stronie – szczegóły poniżej.

Trzeciego maja będzie i muzycznie, i filmowo – DKF Kinochłon zaprasza na projekcję „Wielkiej majówki”, kultowego obrazu w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego, ukazującego peerelowską codzienność w lekko komediowy, a zarazem – odrealniony sposób. Film wart jest uwagi także ze względu na debiut na wielkim ekranie Zbigniewa Zamachowskiego; a zwłaszcza z powodu tzw. ścieżki dźwiękowej, na którą składają się cudowne nagrania legendarnego zespołu Maanam. Seans rozpocznie się o godzinie 19.00, ale warto przyjść wcześniej, bo wstęp jest bezpłatny, a jak uprzedza Bartosz Świerkowski z APK, zainteresowanie filmem jest bardzo duże.

Od rana będą także trwały obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja – w programie występ Orkiestry Dętej OSP Lipowiec działającej przy Augustowskich Placówkach Kultury, uroczystości pod pomnikiem „Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę” oraz msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom będzie sobotni koncert „Muzyka Świata – Świat Muzyki” w wykonaniu ”Retro Orchestra” w składzie: Piotr Kopietz – akordeon, kierownictwo artystyczne, Agnieszka Rogowiecka – flet, Rafał Kozyra – instrumenty perkusyjne. Rozpocznie się on 4 maja o godzinie 18.00 w Miejskim Domu Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9. Bogactwo brzmień, które sygnuje tytuł koncertu, niebanalne aranżacje oraz maestria muzyków z pewnością dostarczą mnóstwa wrażeń słuchaczom.

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na koncert Moriah Woods. Wystarczy do 26 kwietnia do godz. 20.00 wysłać do nas mailem na adres: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Moriah Woods jest niezależną artystką, obecnie zbiera fundusze na wydanie swojego drugiego solowego albumu – jaki będzie on nosił tytułu? Zwycięzcę wylosujemy.

Dziękujemy za zgłoszenia, zaproszenie otrzymuje Aneta Wierzchowska.

Dodaj komentarz