Nagrodzone Złotą Palmą w Cannes, nominowane do Oscara® 2019 „Złodziejaszki” to historia trzypokoleniowej ubogiej rodziny żyjącej na przedmieściach Tokio. Utrzymują się najróżniejszych dorywczych zajęć oraz drobnych kradzieży. Historię na ekranie kina będzie można obejrzeć w Cinema Lumiere już we wtorek, 7 maja o godz. 17.45.

W życiu tej rodziny w pewnym momencie pojawia się bezdomna dziewczynka, którą bez wahania decydują się przyjąć pod swój dach. To początek wydarzeń, które odsłonią skrywane tajemnice z rodzinnej przeszłości.

Reżyser filmu Hirokazu Koreeda należy do czołówki współczesnych japońskich twórców i jest najpopularniejszy przedstawicielem tej kinematografii w Polsce. W ostatnich kilku latach kinowa publiczność miała okazję obcować z jego głośnymi, nagradzanymi obrazami „Po burzy” (2016), „Nasz młodsza siostra” (2015), „Jak ojciec i syn” (2013). Krytycy nazywają go kontynuatorem filmowej tradycji japońskiego mistrza Yasujirô Ozu, jednak sam Koreeda uważa, że bliżej mu do Kena Loacha, który podobnie jak on używa kamery do sportretowania społecznych nierówności i absurdów współczesnego świata.

– Świat zmierza w przedziwnym kierunku, nie wiem czy rodzina – w takim tradycyjnym założeniu, zbudowana na dobrowolnym byciu razem, długotrwałej i wielopokoleniowej więzi czy bezinteresownej chęci niesienia pomocy – ma szansę przetrwać. Ten temat wciąż do mnie powraca, bo nie ma jednej recepty na udane życie rodzinne, na trwałe relacje. A tak jak powiedziałem, współczesny świat nie sprzyja inwestowaniu czasu, wiedzy, czy pieniędzy we wspólnotę. Wszyscy stawiają teraz na siebie, liczy się jednostka – nie zbiorowość – mówił w wywiadzie dla “Wprost” po ubiegłorocznym Festiwalu w Cannes.

Z tej najważniejszej na świecie filmowej imprezy wrócił ze Złotą Palmą. Choć w Konkursie Głównym konkurował z “Zimną wojną” Pawła Pawlikowskiego, a także z filmami m.in. Spike’a Lee, Matteo Garrone czy Nadine Labaki, tu Jury pod przewodnictwem amerykańskiej aktorki Cate Blanchett jednogłośnie zdecydowało o uhonorowaniu filmu japońskiego reżysera.

Przy pracy nad filmem myśl, która pojawiła się w głowie reżysera brzmiała: “Tylko zbrodnia trzyma nas razem”. – W Japonii takie przestępstwa, jak oszustwa emerytalne czy przypadki rodziców, którzy uczą swoje dzieci kraść w sklepach, spotykają się z ogromną społeczną dezaprobatą. Oczywiście każde przestępstwo zasługuje na potępienie, ale zastanawia mnie, dlaczego tego typu błahe wykroczenia wywołują ogromne wzburzenie, a znacznie poważniejsze przestępstwa nie budzą w ludziach aż tak gwałtownych reakcji – dodaje Hirokazu Koreeda.

Pokaz filmu ZŁODZIEJASZKI w cyklu KINO KONESERA objęty jest patronatem portalu Niebywałe Suwałki.

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na pokaz filmu “Złodziejaszki” w Cinema Lumiere. Wystarczy do 5 maja do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Ile nagród i za jakie filmy Hirokazu Koreeda zdobył w Cannes? Zwycięzców wylosujemy. Bilety wygrywają: Aneta Wierzchowska i gu.

Pokaz filmu „Złodziejaszki” w cyklu Kino konesera w Cinema Lumiere w Suwałkach

Dodaj komentarz