W najbliższą sobotę (11 maja) w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się polska prapremiera sztuk „Hobbit”. Spektakl na podstawie książki J. R. R. Tolkiena reżyseruje Grzegorz Suski.

Pozyskanie prawa do wystawienia przedstawienia „Hobbit” trwało niemal rok. Na początku 2019 roku, firma Middle-earth Enterprises – właściciel praw do książki „Hobbit, tam i z powrotem” wyraziła zgodę na powstanie spektaklu na białostockiej scenie. Grzegorz Suski – reżyser, ale także autor scenariusza, kompozytor, choreograf i aktor, podkreśla, że jego adaptacja jest wierna autorowi. „Hobbit” w białostockim teatrze to opowieść o przyjaźni oraz współpracy często diametralnie różnych nacji, które potrafią się zjednoczyć przeciwko złu. Bezkompromisowa inscenizacja oparta jest na wszystkich znanych postaciach z książki.

– Praca nad stworzeniem spektaklu była podążaniem za wyobraźnią i marzeniami. Specjalnie podjąłem się zarówno przygotowania choreografii i muzyki, jak i przede wszystkim reżyserii oraz zaadaptowania i napisania tekstu. „Hobbit” przez cały czas towarzyszył mi w wyobraźni. Komponując muzykę, pisząc słowa, układając kroki, reżyserując, widziałem to przedstawienie oczami wyobraźni, ponieważ nigdy wcześniej nie było realizowane. Swoje marzenia o spektaklu musiałem zderzyć z materią, a więc ze scenografią, kostiumami, całą fizycznością teatru i aktorów. Największym wyzwaniem, przed jakim stanąłem pracując nad „Hobbitem”, było przekucie tego, co w wyobraźni, na żywy teatr – powiedział Grzegorz Suski.

Na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego zagra niemal cały zespół aktorski, wzmocniony tancerzami i akrobatami. Rolę Bilbo Bagginsa reżyser powierzył Markowi Cichuckiemu. – Moja praca nad przedstawieniem „Hobbit” była… inna (very different) od moich dotychczasowych zawodowych doświadczeń, ponieważ tym razem, inaczej niż zwykle, o wiele bardziej intensywnie i… z o wiele większym niepokojem, zadawałem sobie pytanie: …czy podołam? A szczególnie grając rolę – Bilba. Bo przecież każdy z nas spotkał lub właśnie ma spotkanie z Bilbem. Ja również spotkałem Bilba. A nawet powiem, że bardzo często go spotykam. Lecz zastanawiam się czy Bilbo, którego znam będzie interesujący dla widzów. Chciałbym tak opowiedzieć o moich spotkaniach z Bilbo, aby wszyscy widzowie mogli potwierdzić: tak, to są również moje spotkania – powiedział aktor.

W trakcie spotkania z dziennikarzami, wrażeniami z przygotowań do premiery podzieliła się także Monika Zaborska – odtwórczyni roli Elfa. – Przygotowując się do pracy nad rolą, musiałam zmierzyć się z mitem elfa, który został cudownie stworzony we „Władcy pierścieni” oraz w „Hobbicie” przez Orlando Blooma. Moim zadaniem było odnalezienie w sobie ruchu ciała zupełnie odmiennego od ruch wojownika, a więc pełnego ulotności, metafizyki, poetyki. Przyznam, że wiele czasu zajęło nam – wspólnie z reżyserem – znalezienie odpowiedniej formy w ciele. W filmie byłoby to prostsze: elf po prostu by poleciał. A tutaj – na scenie, muszę przemieszczać się na dwóch kończynach dolnych i dlatego było to niezwykle trudne. Drugim wyzwaniem było znalezienie melodii w sposobie mówienia, płynności w rozszerzaniu samogłosek i – co nie będzie zaskoczeniem – język elficki do opanowania. Dużym wyzwaniem była także nauka korzystania z łuku. Chciałabym serdecznie podziękować za pomoc Marcinowi Rogalskiemu z grupy Fair Play Crew, który ogromnie mnie wsparł. Pomagał mi w niezwykle gorącym dla niego czasie, przed premierą jego najnowszego spektaklu. Udzielił mi najwspanialszych wskazówek i rad – powiedziała aktorka.

Teatr Dramatyczny zaprasza widzów i gości premierowego wydarzenia także na dodatkowe atrakcje. O godz. 15.00 odbędzie się koncert zespołu „Ariadne’s Thread – Nić Ariadny”. Od godz. 15.00 będzie także można spotkać się z reprezentantami Bractwa Śródziemia.

Partnerem spektaklu „Hobbit” jest Lotto. Sponsorami spektaklu są: Biuro Turystyki Bial-Tur, PGE Dystrybucja S.A. oraz Sieńko i Syn – autoryzowany dealer Volkswagen i Audi.

Poza premierą spektakl „Hobbit” widzowie mogą obejrzeć 12 i 19 maja o godz. 16:00 oraz 7 czerwca o godz. 20.00, 8 i 9 czerwca o godz. 17.00. Teatr Dramatyczny zaprasza także na przedstawienia poranne: 14, 15, 16 , 21, 22, 23 maja i 5, 6, 7, 11, 12 i 13 czerwca  2019 o godz. 9:30 i 11.30.

Bilety na spektakl (w cenie: 60 zł premiera, 50 zł – normalny, 40 zł – ulgowy, 25 zł – studencki i doktorancki, 20 zł – szkolny) dostępne są w kasie oraz w sprzedaży internetowej: bilety.dramatyczny.pl.

Ponadto, 18 maja widzowie będą mieli szansę zobaczyć „Hobbita” w ramach ogólnopolskiej akcji „Bilet do teatru za 350 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja „Bilet do teatru za 350 groszy” finansowana jest z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety w cenie 350 groszy będą sprzedawane wyłącznie 18 maja (od godz. 10.00) w kasie teatru. Spektakl „Hobbit” oparty jest na literaturze J.R.R.Tolkiena. Wystawiony za zgodą i na podstawie licencji The Saul Zaentz Company d/b/a Middle-earth Enterprises, zaadoptowany dla potrzeb scenicznych przez Grzegorza Suskiego. Hobbit oraz postaci, przedmioty, wydarzenia i miejsca zawarte w sztuce są znakami towarowymi oraz zarejestrowanymi znakami towarowymi The Saul Zaentz Company d/b/a Middle-earth Enterprises. „Hobbit” J. R. R. Tolkien

Premiera: 11 maja (początek dodatkowych atrakcji: godz. 15.00, spektakl: godz. 16.00) Scena Duża Czas trwania: ok. 115 minut (z przerwą) Reżyseria, scenariusz, muzyka i choreografia: Grzegorz Suski Scenografia: Sławomir Czyż Kostiumy: Anna Czyż Konsultacje wokalne: Kamila Najduk Asystent reżysera: Bernard Bania Inspicjent: Jerzy Taborski

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na premierę HOBBITA w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Wystarczy do dnia 9 maja do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Jaka powieść Tolkiena opowiada o Dawnych Dniach? Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrywa Agnieszka Zalewska.

Fot. Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku

https://www.youtube.com/watch?v=cxLw2VnFwQs&feature=youtu.be

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj