Barwnie, ciekawie i twórczo zapowiada się kolejna edycja festiwalu muzyki gospel, który w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się już po raz czwarty. Doświadczenia z poprzednich spotkań pozwoliły na przygotowania wartościowego programu na wysokim poziomie. A jako że to od początku interdyscyplinarny projekt, zatem wrażeń nie zabraknie. Oprócz występów stricte muzycznych będą także taneczne, nie zabraknie i sztuk wizualnych, plastyki, fotografii.

Festiwal to także warsztaty – wokalne i taneczne, czyli okazja do zdobycia cennych doświadczeń pod okiem mistrzów. Zajęcia poprowadzą osoby nietuzinkowe, wyjątkowe – gościem czwartej edycji będzie amerykańska gwiazda muzyki gospel – John Tillery wraz ze swoim chórem Living Sacrifice. Artysta jest niezwykle ciekawą postacią, o bardzo bogatym doświadczeniu. Jest osobą niewidomą, ale nie przeszkodziło mu to w odniesieniu wielu sukcesów na niwie muzycznej – dyryguje, śpiewa, jest producentem muzycznym, a także pastorem. Podczas piątkowego koncertu otwarcia suwalczanie usłyszą piękne, poruszające utwory w jego wykonaniu.

Na scenie pojawi się także Robert E. Person dysponujący ciekawą barwą głosu. Jego soulowo-jazzowe brzmienie pozwoli pokazać, jak różne oblicza może mieć muzyka gospel. W utworach wykonywanych przez artystę łączą się nuty bluesa, jazzu, popu, piosenki musicalowej… Podczas piątkowego koncertu Robert E. Person zaprezentuje cztery utwory. Co ciekawe, wokaliście towarzyszyć będzie pianista, Darnell Moore, specjalizujący się właśnie w muzyce gospel. Publiczność będzie miała zatem okazję usłyszeć nie tylko artystów śpiewających gospel, ale też muzyków specjalizujących się właśnie w tym gatunku.

A to nie koniec niespodzianek związanych z piątkową „Nocą uwielbienia”! Przybyłych oczarują nie tylko piękne, porywające brzmienia w duchu gospel, ale też występy tancerzy prezentujących taniec uwielbienia. Warto podkreślić, że to pierwszy występ tej grupy w Europie! Piętnastoosobowy zespół z pewnością dostarczy widzom niezapomnianych wrażeń. Goście będą prowadzić warsztaty z młodymi tancerzami z grup działających w Suwalskim Ośrodku Kultury – „Radość”, „Flex” oraz „Dotyk”. A efekty czterech dni zajęć będzie można podziwiać podczas niedzielnego Koncertu Finałowego.

Zamykający festiwal występ będzie okazją do zobaczenia i usłyszenia bardzo licznego grona młodych i bardziej doświadczonych artystów. Festiwalowy Chór Gospel pod dyrekcją Johna Tillery zaprezentuje się z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej, grupy Holy Noiz. Nie zabraknie tanecznych akcentów – a prócz młodzieży z grup działających w SOK-u publiczność zobaczy mistrzowskiego poloneza w wykonaniu członków Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna. To już tradycja, że w taki sposób otwierane są kolejne koncerty finałowe festiwalu gospel, a tegoroczna prezentacja związana jest ze szczególną rocznicą – stuleciem odzyskania niepodległości przez Suwałki.

Ciekawie zapowiada się też strona wizualna koncertów. W piątek widzowie zobaczą projekcję multimedialną Suwalskiej Grupy Twórczej. Fotografiom towarzyszyć będą tłumaczenia tekstów utworów, co jeszcze lepiej pozwoli odebrać przekaz artystów. Z kolei oprawę niedzielnego zamknięcia festiwalu stanowić będą prace plastyczne Haliny Mackiewicz oraz stworzone podczas warsztatów rękodzieła w pracowni prowadzonej przez artystkę dwa anioły. Taka wyjątkowa scenografia jest nawiązaniem do myśli przewodniej festiwalu – „The Songs of Angels”: wszak muzyka gospel, muzyka chrześcijańska, ma takie anielskie konotacje.

Jak zdradza Anna Szafranowska, dyrektor artystyczny imprezy, festiwal cieszy się wielkim uznaniem wśród admiratorów muzyki gospel. Po raz kolejny w warsztatach będą brały udział osoby nie tylko z regionu, z okolic, ale i takie, które pokonają wiele kilometrów, by uczestniczyć w zajęciach, w tym ponownie grupa pasjonatów śpiewu z Rygi.

Zatem nie można przegapić okazji uczestniczenia w tym muzycznym święcie. Warto i w piątek, i w niedzielę wybrać się do SOK-u, bo program obu koncertów jest niezwykle ciekawy. Podczas „Nocy uwielbienia” usłyszymy głosy, które wyrosły w tym nurcie muzyki, w niedzielę zaprezentują się młodzi adepci, uczestnicy warsztatów. Na pytanie: „Co wybrać?” odpowiadamy – Nie wybierać! Dwa wieczory z muzyką gospel to najlepsza decyzja.

NOC UWIELBIENIA – Piątek, 17.05.2019, godz. 19:00

KONCERT FINAŁOWY – Niedziela, 19.05.2019, godz. 19:00
Bilety do nabycia w Suwalskim Ośrodku Kultury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj