Film „Tolkien”, który będzie można obejrzeć w cyklu „Kino konesera” w Cinema Lumiere w Suwałkach we wtorek, 4 czerwca o godz. 18.15, to opowieść o młodości słynnego pisarza, o tym jak odnajduje on przyjaźń, odwagę i natchnienie w szkolnej grupie aspirujących poetów i artystów.

Z upływem lat ich braterska więź się zacieśnia i wspierają się w poszukiwaniu miłości oraz trudnych chwilach. Jednym z wątków jest burzliwy romans Tolkiena z ukochaną Edith Bratt, trwający aż do wybuchu pierwszej wojny światowej, podczas której wszystkie te więzi niemal się rozpadły. Życiowe doświadczenia stały się dla Tolkiena inspiracją do napisania jego słynnej trylogii o Śródziemiu. W filmie wyreżyserowanym przez Dome Karukoski’ego (TOM OF FINLAND), na podstawie scenariusza Davida Gleesona (COWBOYS & ANGELS) i Stephena Beresforda (DUMNI I WŚCIEKLI), grają Nicholas Hoult jako J.R.R. Tolkien, Lily Collins jako jego przyszła żona i muza, Edith.

Książka J.R.R. Tolkiena Hobbit niczym iskra rozpaliła wyobraźnię czytelników na całym świecie i zdominowała gatunek fantasy zeszłego stulecia. „Efekt Tolkiena” odbija się echem w literaturze, telewizji i filmach. W oryginalnych światach i opowieściach Tolkiena o czarodziejach, hobbitach, smokach i mitycznych bohaterach, odnajdujemy najlepszą stronę ludzkiej natury: naszą pasję odkrywców, gotowość do poświęcenia, nadzieję, iż dobro pokona zło oraz siłę, jaką czerpiemy ze wspólnoty. W filmie dowiemy się, jak młody Tolkien zmienił się z osamotnionej sieroty w jednego z najwspanialszych autorów w historii.

Ambicją reżysera Dome Karukoskiego było zabranie widzów w podróż do nieodkrytych światów bujnej wyobraźni Tolkiena. „Jestem fanem Tolkiena od 12 roku życia, więc najważniejsze dla mnie było przywołanie w filmie wszystkich tych emocji, jakie czułem, czytając jego książki”, mówi Karukoski. „TOLKIEN to magiczna opowieść o miłości i przyjaźni. To historia osieroconego chłopca, odnajdującego swoje bractwo, idzie na wojnę i poznaje jedyną kobietę, którą będzie kochał po wsze czasy. A z drugiej strony, film pokazuje jak Tolkien, ten kreatywny geniusz, wplótł realne wątki – przyjaźń, wojnę i miłość – do niesamowicie sugestywnych światów swojej wyobraźni.

Hoult z ogromną przyjemnością zagłębił się w nieznaną mu wcześniej stronę Tolkiena: „Chociaż od dziecka kocham powieści Tolkiena, nic nie wiedziałem o jego młodości, która jest niezwykle intrygująca i wiele wyjaśnia. Nie miałem pojęcia o jego osobistych stratach, dramatycznych przeżyciach miłosnych i wojennych, ani przyjaźniach, które miały dla niego tak fundamentalne znaczenie. Nie wiedziałem, że odnalazł wielką miłość, odebrano mu ją i walczył o jej odzyskanie. Bardzo podoba mi się podejście Dome’a do tej historii, a mianowicie, iż poprzez każde z tych jasnych i mrocznych doświadczeń Tolkien odnajdywał coraz mocniejszy głos, by stworzyć opowieści, jakimi pasjonujemy się obecnie bardziej niż kiedykolwiek”.

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na pokaz tego filmu w Cinema Lumiere. Wystarczy do 2 czerwca do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Które z dzieci Tolkiena dokończyło i wydało „Silmarillion”? Zwycięzców wylosujemy. Bilety wygrywają: Beata Bagan i Wiola Sieńkowska.

Cykl KINO KONESERA w CINEMA LUMIERE objęty jest patronatem portalu NIEBYWAŁE SUWAŁKI.

Pokaz filmu „Tolkien” w cyklu Kino konesera w Cinema Lumiere w Suwałkach

Leave a Reply