Reklama

Z regionu: SumoMasters znów na podium

Data:

- Reklama -

Po sukcesie na Łotwie i w polskim Krasiejowe, drugie i trzecie miejsce na zawodach w Rumunii zajęła drużyna SumoMasters z Politechniki Białostockiej, która wróciła z medalami z międzynarodowych zawodów robotycznych BattleLab Robotica 2019 odbywających się w Cluj Napoca (11 maja).

Do Rumunii pojechali członkowie Koła Naukowego Robotyków z Wydziału Mechanicznego: Marcin Dziubek, Łukasz Kotarski oraz Michał Falkowski. Ekipa wystartowała w konkurencji MegaSumo z czterema robotami: Masakrator, Speedster, ACE i Javelin.

Po walkach w fazach grupowych do ¼ finału przeszły wszystkie cztery roboty drużyny Sumomasters oraz dwa roboty rumuńskiego teamu Flex i dwa z Uniwersytetu w Cluj. Po ciężkich walkach, w finale trzecie miejsce zdobył robot Ace, natomiast Javelin przegrał z robotem Cheetah, zdobywając drugie miejsce. Nagrodą za zajęcie drugiego miejsca, jest kolejne – czwarte już, zaproszenie do Japonii na prestiżowe zawody All Japan Robot-Sumo Tournament.

4 maja na zawodach robotycznych Jurabot 2019 w Krasiejowie całe podium zajęły roboty drużyny SumoMasters. Tydzień wcześniej 27 kwietnia,  reprezentanci Koła Naukowego Robotyków z Wydziału Mechanicznego PB zdeklasowali także konkurencję.

To roboty, które toczą walki na zasadach prawdziwego sumo. Trzeba wypchnąć przeciwnika poza ring. Walki toczą się na matach o średnicy półtora metra, wykonanych ze stali magnetycznej.  Roboty zamontowane mają specjalne magnesy i czujniki wykrywające przeciwnika – mówi Marcin Dziubek z SumoMasters. Wśród studentów są osoby odpowiedzialne za mechanikę, elektroniką i programowanie.

Nie są to roboty sterowane, to pojazdy autonomiczne, wcześniej programowane. Warto dodać, że 80 procent konstrukcji robota to autorskie pomysły studentów. Koszt robota to nawet 30-40 tysięcy złotych  – podkreśla  dr inż. Rafał Grądzki – opiekun koła naukowego.

Wyjazdy SumoMasters na zawody robotyczne wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Kolejne zawody zakończone sukcesem, ale to rozgrzewka przed konkursem w Japonii

W sobotę, 7 grudnia, drużyna SumoMasters z Wydziału Mechanicznego...

Z regionu: Mechanika i budowa maszyn oraz automatyka i robotyka z europejskimi certyfikatami

Dwa kierunki kształcenia: mechanika i budowa maszyn oraz automatyka i robotyka prowadzone na...

Z regionu: SumoMasters na podium w Estonii

W finałach międzynarodowych zawodów robotycznych Robotex 2018 studenci Politechniki...

Z regionu: Trzy srebrne medale studentów Politechniki Białostockiej na SumoMasters w Pekinie

Wystartowali w 3 kategoriach, w każdej stanęli na podium...