Wakacje to prawdziwe wyzwanie dla rodziców. Dwa miesiące przerwy w nauce i mnóstwo wolnego to beztroski czas dla dzieci. Większość dorosłych chce jak najlepiej zagospodarować ten okres swoim pociechom, wysyłając je na wakacyjny obóz. Dawniej to szkoły organizowały kolonie. Aktualnie coraz większa liczba rodziców wybierając wyjazd letniskowy chce mieć większą kontrolę, stąd pojawiają się pytania o walory edukacyjne, ilość osób w pokoju czy nawet rodzaj diety. Jakie kolonie są najchętniej wybierane przez rodziców?

Edukacja także w wakacje

Wśród kolonii edukacyjnych wyróżniamy m.in.: obozy językowe. Dzieci i młodzież najczęściej doskonalą język angielski lub niemiecki. Idealnym pomysłem dla malucha, który nie potrafi choć na chwilę zatrzymać się w jednym miejscu, są kolonie dla młodych naukowców. Program zajęć charakteryzuje się masą doświadczeń, obserwacji i eksperymentów. Fani historii z pewnością będą zadowoleni z tematycznych kolonii archeologicznych. Dzieci kochające zwierzęta będą z pewnością pod wrażeniem wyjazdu, podczas którego poznają świat zoologii.

Moje dziecko ma artystyczną duszę

Wybór warsztatów dla młodzieży z zainteresowaniami artystycznymi jest aktualnie przeogromny. Do najpopularniejszych należą obozy nauki śpiewu oraz gry na instrumentach. Dzieci, które lubią robić zdjęcia z pewnością będą zadowolone z kolonii dla początkujących fotografów. Pozostając w temacie fotografii warto zwrócić uwagę na obozy filmowe i aktorskie, podczas których uczestnicy poszerzają swoją wiedzę związaną z kinematografią. Nie obejdzie się także bez zajęć pisania scenariuszy. Uczniowie o humanistycznych zainteresowaniach z przyjemnością skorzystają z warsztatów literackich związanych z komunikacją w mediach społecznościowych czy dziennikarstwem internetowym. Dla bardziej wymagających, idealnym pomysłem będą obozy malarstwa i rysunku oraz grafiki komputerowej.

Ciągle w ruchu

O ile obozy artystyczne są w większości skierowane do młodzieży, o tyle obozy sportowe są organizowane dla dzieci w każdym wieku. W tym przypadku młodzi wielbiciele sportu mają w czym wybierać, a rodzice nie muszą martwić się o bezpieczeństwo swoich pociech. Kolonie są dostosowane do wieku oraz zaawansowania uczestników. Dzieci mogą spróbować swoich sił w różnych dziedzinach sportu, m.in.: w obozach piłkarskich, pływackich, żeglarskich, siatkarskich, koszykarskich, biegowych, tanecznych czy tenisowych.

A może harcerstwo?

Harcerstwo to idealny wybór dla tych pociech, które są dopiero na etapie poznawania swoich zainteresowań. Podczas obozów każdy z uczestników jest jednocześnie geografem, kucharzem, podróżnikiem, ratownikiem medycznym czy animatorem. Harcerstwo pomaga poznać  siebie i pozwala na lepszy rozwój w danym etapie życia.

Koszty udanych wakacji

Ceny obozów są bardzo zróżnicowane. Wszystko jest uzależnione od czasu ich trwania, miejsca, a także planu programowego do zrealizowania. Najczęściej są to koszta w wysokości od 1100 PLN do 2700 PLN za osobę od 7 do 14 dni. Nie da się ukryć, że jest to spory jednorazowy wydatek. Jeżeli nie stać nas na całościowe pokrycie opłaty warto skorzystać z pożyczki przez Internet oferowaną przez Wonga, która rozwiąże problem.

Wybierając obóz zwracajmy uwagę przede wszystkim na pasje naszych pociech. Postarajmy się dopilnować aby różnica wiekowa pomiędzy uczestnikami obozu nie wynosiła więcej niż 2 lata. Unikniemy w tym przypadku stresu związanego z obawą o zrozumienie wśród uczestników, a także o wzorce zachowań względem innych obozowiczów. Przemyślmy także kwestię miejsca wypoczynku. I najważniejsze, porozmawiajmy z dzieckiem przed podjęciem ostatecznej decyzji.

2 KOMENTARZE

  1. Najważniejsze to sprawdzony organizator.Moja córka jeździ na kolonie z BUT-em i zawsze wraca bardzo zadowolona. Mają fajną ofertę tematyczną np. w tym roku Wiktoria jedzie na obóz akrobatyczno-taneczny z Youtuberka a w zeszłym była na obozie windserfingowym w Jastarni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj