Jubileuszowa, XX Letnia Filharmonia AUKSO – Wigry 2019 zagra nam w tym roku w dniach 16 – 22 sierpnia. Jakich artystów usłyszymy na Suwalszczyźnie?

„Letnia Filharmonia AUKSO” to muzyczne przedsięwzięcie, które co roku, latem na Suwalszczyźnie umożliwia kontakt ze sztuką o najwyższych walorach wykonawczych.

Projekt opiera się na jednym z najlepszych zespołów kameralnych w Polsce – AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia i jest jedynym stałym festiwalem orkiestry, która jest jego gospodarzem od początku swego istnienia. Zespół w stałym składzie konsekwentnie pracuje nad literaturą klasyczną i jednocześnie tworzy repertuar we współpracy z najwybitniejszymi artystami jazzu oraz z pogranicza różnych dziedzin muzycznych. W ten sposób buduje swój elitarny wizerunek jako orkiestry awangardowej, kroczącej własną drogą, poszukującej punktów stycznych świata klasyki i jazzu na najwyższym artystycznym poziomie. Festiwal daje także szansę obcowania ze znakomitą jakościowo sztuką grupom społecznym, które ze względu na usytuowanie z dala od największych ośrodków nie mają takich możliwości na co dzień. Nadchodzący festiwal będzie jubileuszową – dwudziestą edycją.

W ramach wydarzeń festiwalowych odbywać się będą koncerty orkiestrowe, kameralne, warsztaty, spotkania, a także pojedyncze wydarzenia o charakterze edukacyjno-promocyjnym (prezentujące także kulturę Polski północno-wschodniej). Nurt klasyczny będzie obfitował w nazwiska uznanych kompozytorów muzyki XIX i XX wieku, a także w repertuar współczesny. Jak co roku podczas Festiwalu będzie można usłyszeć dzieła należące do kanonu światowej literatury muzycznej.

KONCERTY ORKIESTROWE

W gronie artystów zaproszonych do dwudziestej edycji FILHARMONII znajdą się wybitni przedstawiciele polskiej sceny muzycznej:

– Tomasz Konieczny to wyjątkowa postać artystów średniego pokolenia. Po sensacyjnym sukcesie, jaki artysta odniósł w Operze Wiedeńskiej (Staatsoper Wien) mimo młodego wieku zajął już trwałą pozycję w światowej czołówce bas-barytonów śpiewających muzykę niemiecką. Jako jeden z dwóch Polaków (obok Piotra Beczały) jest solistą opery wagnerowskiej w Bayreuth. Utalentowany wszechstronny (debiutował jako aktor w filmie Andrzeja Wajdy pt. „Pierścionek z Orłem w Koronie, pracował także jako reżyser teatralny) osiągnął jednak spektakularny sukces na polu muzyki i rzadkie występy w Polsce stanowią okazję docenienia „na żywo” kalibru jego kunsztu wokalnego. Taka też możliwość zaistnieje podczas „XX Letniej Filharmonii AUKSO”;

– Andrzej Bauer jest wybitnym wiolonczelistą, dla którego wielu kompozytorów dedykowało swoje dzieła. Jeden z najsłynniejszych uczniów prof. Kazimierza Michalika – twórcy współczesnej polskiej szkoły wiolonczelowej. Dzięki uznaniu Witolda Lutosławskiego i otrzymanym z rąk kompozytora stypendium kształcił się u legendarnego Wiliama Pleetha w Londynie. Zdobywca pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium oraz laureat Międzynarodowego Konkursu „Praska Wiosna” i nagrody Parlamentu Europy i Rady Europejskiej. Andrzej Bauer wspierał orkiestrę AUKSO do początku istnienia tego zespołu i był także solistą (obok Janusza Olejniczaka) pierwszej edycji „Letniej Filharmonii AUKSO”, zatem udział Artysty w festiwalu dziewiętnaście lat później zapowiada się jako wydarzenie wyjątkowe.

Mocnym nurtem działalności artystycznej orkiestry AUKSO są autorskie programy z pogranicza różnych gatunków muzycznych. Wszystkie jednak propozycje łączy niezwykła dbałość o poziom artystyczny tych programów. Tak też zapowiada się wspólny występ orkiestry AUKSO z Kasią Moś. Reprezentantka Polski na 62. Konkursie Piosenki Eurowizji zaprosi po raz pierwszy pienińską publiczność w muzyczną podróż. Podczas koncertu finałowego XX Letniej Filharmonii AUKSO wokalistka zaprezentuje swój dorobek artystyczny. Będzie to premierowy koncert nowych kompozycji zapowiadających kolejny album, który ukaże się w 2019 roku, uzupełniony utworami z płyty „Inspination”. Kasi Moś na scenie będzie towarzyszyć zespół muzyków i orkiestra AUKSO, wśród których znajdą się Mateusz Moś – skrzypce, Mateusz Kołakowski, Maciej Magnuski i Tomasz Mądzielewski. Usłyszymy m.in. „Addiction”, „Experience”, czy „Zatracam się”. Nie zabraknie oczywiście utworu „Flashlight” w szerokim brzmieniu orkiestrowym, który zdecydował o wyborze polskiego reprezentanta na Eurowizję w roku 2017, a także pieśni… Stanisława Moniuszki.

KAMERALISTYKA

Ważnym elementem Festiwalu będą spotkania i wydarzenia kameralne – wystąpią kameraliści orkiestry pod nazwą Alternative Ensemble. Program składać się będzie z autorskich kompozycji, z których większość wykorzystuje cytaty najbardziej znanych polskich pieśni. Ze względu na połączenie klasycznego brzmienia smyczków oraz wibrafonu elektronicznego i elektroniki stanowi zaskakująco świeże spojrzenie na znane tematy muzyczne. Utwory są stylistycznie i muzycznie zróżnicowane, a słuchacz podróżuje między teraźniejszością, a Polską okresu wojennego. Alternative Ensemble to kwintet w składzie: Przemysław Duda – skrzypce, kompozycje, aranżacje, Kinga Rębisz-Duda – skrzypce, Jarosław Samson – altówka, Michał Bańczyk – wiolonczela oraz Paweł Stawarz – wibrafon elektroniczny, elektronika. Program artystycznie wyeksponuje także mijającą 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

EDUKACJA

Otwarte próby orkiestry AUKSO będą dostępne publicznie dla wszystkich zainteresowanych – także dla członków Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. We współpracy ze Szkołą Muzyczną w Suwałkach odbędą się również warsztaty i zajęcia mistrzowskie dla młodych wiolonczelistów poprowadzone przez Andrzeja Bauera. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne. Elementem dopełniającym program artystyczny będzie warsztat z dziedziny wizerunku scenicznego i roli strony wizualnej w zawodzie muzyka, dedykowany przede wszystkim członkom orkiestry AUKSO, ale otwarty dla szerszej publiczności.

SPOTKANIA

Tak jak podczas dotychczasowych edycji, tak również podczas jubileuszowej dwudziestej, będą miały miejsce spotkania i prezentacje z artystami związanymi z Suwalszczyzną. W roku 2019 planowane są wydarzenia przedstawiające twórczość muzyczną ciekawie rozwijającego się suwalskiego zespołu SUSZ oraz kompozytora muzyki filmowej i użytkowej Pawła Górniaka. Tradycyjnie już – podczas spotkania we dworze w Maćkowej Rudzie zaprezentowane będą najświeższe osiągnięcia twórcze prof. Andrzeja Strumiłły.

Organizatorem wydarzenia jest Suwalski Ośrodek Kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zorganizowano przy wparciu finansowym Miasta Suwałki i Gminy Suwałki. 
 
Program poniżej:
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj