W dniach 28-29 czerwca w Pradze odbyły się Mistrzostwa Europy Kadetów, Juniorów i Młodzieżowców Karate Shinkyokushin. W mistrzostwach wzięło udział 479 zawodników z 32 krajów. Polskę reprezentowało 69 zawodników, w tym sześcioro z Suwalskiego Klubu Kyokushin.

Zawody odbyły się w konkurencjach kata i kumite. Reprezentanci Polski zdobyli w sumie 25 medali. Trzy z tych medali zdobyły zawodniczki z Suwałk. W młodzieżowcach Aleksandra Biłbak zdobyła wicemistrzostwo w kategorii -55kg, a Aleksandra Górska zajęła 3 miejsce w kategorii +65kg. Aleksandra Rybacka zajęła 3 miejsce w kategorii juniorek do 55kg.

Wszyscy zawodnicy z Suwałk startowali w konkurencji kumite. – Pierwszego dnia wystartowali kadeci i juniorzy, wtedy też zdobyliśmy nasz pierwszy medal dla Polski dzięki Aleksandrze Rybackiej. Olka pierwszą walkę przeszła wolnym losem. W następnej walce spotkała się Ukrainką, Rusianą Bezstinna, z którą wygrała przewagą techniczną poprzez prawidłowe kopnięcie na głowę. Po czym dostała się do półfinału, gdzie walczyła z Węgierką, Lili Litvak. Niestety, po dogrywce sędziowie wskazali na Węgierkę i Olka musiała zadowolić się brązowym medalem – relacjonuje Marek Krejpcio z Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin.

Drugiego dnia zawodów znowu to żeńska część drużyny pokazała, że jest silniejsza. Aleksandra Biłbak zdobyła najlepszy wynik spośród naszych zawodników – srebrny medal w kategorii młodzieżowców do 55 kg. W pierwszej walce spotkała się z bardzo wymagającą Włoszką, Dilettą Vinci, która była medalistką z zeszłego roku. Zawodniczki stoczyły trzy bardzo wyrównane rundy, po których sędziowie wskazali na suwalską zawodniczkę stosunkiem głosów 3:2 W półfinale zmierzyła się z Ukrainką, Valeriią Demchenko. Suwalczance wystarczyła jedna runda, aby pokazać wyraźną wyższość nad przeciwniczką i zdobyć waza-ri skutecznymi technikami ręcznymi na tułów. W finale spotkała się z Litwinką, Emiliją Korotkovaite. Obie zawodniczki nie pozwoliły sobie łatwo wygrać, stoczyły ze sobą zacięty trzyrundowy pojedynek. Sędziowie po trzeciej rundzie wskazali jednak na Litwinkę i to ona została mistrzynią Europy. Trzeci medal – brązowy zdobyła Aleksandra Górska. Zawodniczka spotkała się w pierwszym pojedynku w ćwierćfinale z Szwajcarką, Nadją Plocher. Już w pierwszej rundzie zdominowała Szwajcarkę i sędziowie wskazali jednogłośnie jej wygraną. W półfinale spotkała się z Litwinką Mariją Kubiliute. Litwinka pokazała w walce lepszą dyspozycję i wygrała poprzez wskazanie sędziów. Po wygranej walce Litwinka weszła do finału, gdzie zdobyła złoto.