Suwalski Jarmark Folkloru, który w tym roku odbędzie się w ostatni lipcowy weekend (27-28.07) już po raz dwudziesty, to najważniejsza doroczna impreza folklorystyczna promująca tradycje ludowe wielokulturowej Suwalszczyzny i pogranicza. Rokrocznie gromadzi blisko pięciotysięczną publiczność z Polski i z zagranicy. Głównym celem imprezy jest ochrona, wspieranie, dokumentacja i promocja folkloru oraz rękodzieła ludowego narodów i grup etnicznych zamieszkujących makroregion.

Jarmark to doskonały pomysł na rodzinne spędzenie wakacyjnego weekendu. – Nie bez przyczyny nasza impreza jest organizowana w lipcu, kiedy to miasto odwiedza wielu turystów, w ten sposób chcemy pokazać przyjezdnym to, co mamy najpiękniejsze i z czego jesteśmy dumni – mówi Alicja Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury. Jak co roku w parku Konstytucji 3 Maja nie zabraknie ludowej sztuki, rękodzieła oraz przysmaków regionalnej kuchni.
Podziwianie i smakowanie wyrobów właściwych Suwalszczyźnie urozmaici przegląd folkloru ludowego Suwalszczyzny. Kunszt śpiewaczy, taneczny i muzyczny oceni fachowe jury, w którym zasiądzie m.in. etnomuzykolog i folklorysta prof. Zbigniew Przerembski. Zobaczymy również laureatów 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą – reprezentantów regionu.
Będzie można również przyjrzeć się z bliska pokazom – i wziąć w nich udział! – sztuki ludowej i rzemiosł tradycyjnych, m.in.: tkactwa, kowalstwa, mielenia na żarnach, przędzenia wełny na kołowrotku, ale również malowania pisanek, haftowania, tworzenia kwiatów z bibuły. „Jednym z cenniejszych elementów Jarmarku jest prezentacja  rzemiosł tradycyjnych, realizowana w formie otwartych warsztatów. I choć współczesna wieś bardzo się zmienia, to, szczególnie w dobie globalizacji i unifikacji, powrót do korzeni i źródeł jest czymś naturalnym i sprzyjającym określeniu naszej tożsamości.” – dodaje Helena Kozłowska, etnograf z SOK.
Artystycznie jubileuszową edycję uświetnią występy zespołów folklorystycznych i kapel z Suwalszczyzny oraz państw ościennych. Wśród występujących usłyszymy i zobaczymy takie grupy, jak: Troczanie, Pogranicze, Onegdaj, Przeroślaki, Ejszyszczanie, Majowe Kwiaty oraz Srebrne Pierwiosnki i Suwalskie Starszaki. Gościem specjalnym jarmarku będzie serbska orkiestra dęta Orkestar Kristijana Azirovića, uczestnik XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru Podlaska Oktawa Kultur w Białymstoku. Na finał zagra Kapela ZPiT Suwalszczyzna. szczegółowy program dwudniowej imprezy można znaleźć na stronie Suwalskiego Ośrodka Kultury.
XX jubileuszowy Jarmarku Folkloru jest organizowany w ramach programu „DEDAL w ośrodku kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja artystyczna” realizowanego przez Suwalski Ośrodek Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i budżetu Miasta Suwałki. Wydarzenie finansowo wspiera także Starostwo Powiatowe w Suwałkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj