Powstaje studium wykonalności Rail Baltiki

0
507

Firma, która przygotowuje studium wykonalności dla linii Rail Baltica na odcinku od Ełku do granicy z Litwą spotkała się w środę, 31 lipca z samorządowcami z powiatu suwalskiego oraz Czesławem Renkiewiczem, Prezydentem Suwałk, by zaprezentować rozwiązania związane z przecięciem istniejących dróg z projektowaną linią kolejową.

Informacja prasowa.

Ostateczny przebieg linii kolejowej powinien być zatwierdzony na przełomie 2019 i 2020 roku. Przewiduje się, że zaraz po tym zostanie ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej dla wybranego wariantu, w którym projektanci szczegółowo określą rozwiązania techniczne dla tej inwestycji.

Już teraz wiadomo, że przez Suwałki linia kolejowa przebiegać będzie po starym śladzie. Uszczegółowiono też, w jaki sposób będzie przecinała się z istniejącymi drogami.

Cieszę się, że będą to tylko i wyłącznie skrzyżowania bezkolizyjne. To wpłynie na bezpieczeństwo suwalczan oraz poprawi przepustowość na drogach. Kierowcy nie będą musieli nigdzie czekać aż przejedzie pociąg. Ruch będzie odbywał się płynnie – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Na południu naszego miasta, gdzie linia kolejowa przecina się z ul. Raczkowską wybudowany zostanie wiadukt drogowy – samochody pojadą nad torami. Tak samo będzie przy ul. Wojska Polskiego, gdzie powstanie również wiadukt drogowy.

Pomiędzy ulicami Raczkowską a Wojska Polskiego wybudowana zostanie stacja towarowa – ta obecnie mieszcząca się w centrum miasta przy ul. Utrata i Przytorowej zostanie zlikwidowana.

Przy ul. Staniszewskiego jest już wybudowany tunel drogowy, który docelowo będzie obsługiwał połączenie samochodowe Utraty z ul. Sejneńską i Staniszewskiego. Na wysokości tej ostatniej ulicy powstanie stacja pasażerska.

Przy ul. Sejneńskiej pociągi pojadą wiaduktem kolejowym nad jezdnią i wjadą na stację główną mieszczącą się na wysokości obecnego dworca. Składy, które pojadą dalej na Litwę przy ul. Północnej przejadą również wiaduktem kolejowym.

Wszystkie konstrukcje w naszym mieście powstaną w ramach budowy nadgranicznego odcinka Rail Baltica.

Fot. UM w Suwałkach

Leave a Reply