Już po raz czwarty w tym roku podlascy Terytorialsi wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej. W niedzielę, 7 lipca w Suwałkach przysięgę złożyło 100 ochotników, w większości uczniów i studentów.

Uroczystość, oprócz tego, że zakończyła trwające od 22 czerwca szkolenie podstawowe, była jednocześnie podsumowaniem projektu „Wakacje z WOT”. Dzięki tej inicjatywie uczniowie, studenci i nauczyciele, wykorzystując przerwę w nauce, mogli przejść szesnastodniowe szkolenie podstawowe.

Aż 70% nowo powołanych Terytorialsów ma od 18 do 24 lat – nawiązał do tego dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski w swoim przemówieniu: „Kiedy patrzę na Was, moich nowych żołnierzy, jestem pod wrażeniem świadectwa patriotyzmu wśród tak wielu młodych ludzi. Szkolenie, które ukończyliście, odbywało się w pierwszych dniach wakacji – czasie, który młodzież poświęca na odpoczynek od nauki. Wy jednak w tym czasie pilnie uczyliście się wojskowego rzemiosła. To wielki, patriotyczny gest”.

Minister obrony narodowej, w liście skierowanym do uczestników przysięgi, napisał: „Będziecie szkolić się także w rejonach przyszłej odpowiedzialności, tak aby doskonale znać ich specyfikę. (…) Oprócz obowiązku i odpowiedzialności, służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to również wiele możliwości rozwoju oraz realizowania swoich zainteresowań. Podczas ćwiczeń i szkoleń poszerzycie Wasze umiejętności, a także zdobędziecie nowe, przydatne w służbie jak i życiu codziennym oraz zawodowym”.

Powołanie pod hasłem „Wakacje z WOT” to najliczniejsze wcielenie w 2019 roku. Szeregi 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiększyły się o 130 żołnierzy (w tym 30 żołnierzy rezerwy).

Kolejne szkolenia kandydatów do służby w 1PBOT odbędą się w terminach: 13-28.09.2019 (ochotnicy bez złożonej przysięgi wojskowej) oraz 21-28.09.2019 (żołnierze rezerwy). Wszyscy, którzy chcą wstąpić do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej powinni zgłosić się już teraz do Wojskowych Komend Uzupełnień. Wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Proces rekrutacji oraz dane teleadresowe WKU znajdują są na stronie www.terytorialsi.mil.pl.

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła 20 tys. żołnierzy. Ponad 2 tys. Terytorialsów pełni służbę w województwie podlaskim.

Fot. 1PBOT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj