#DonMoniuszkoProject! w tym roku pod tym hasłem odbywają się seminaria artystyczne i koncerty zaplanowane w trakcie VII Międzynarodowego Festiwalu „Ars Musica” w Suwałkach. Na scenie usłyszymy znakomitych śpiewaków i młodych artystów.

Na głównym zdj. suwalska realizacja opery „Don Giovanni” W. A. Mozarta z 2015 roku, arch. portalu „Niebywałe Suwałki”

„Ars Musica” rozpoczyna się już w poniedziałek, 12 sierpnia. Dwudniowy kurs – I Międzynarodowe Seminarium Muzyki Nowej dla Wokalistów odbędzie się z udziałem Joanny Freszel.

– W 2008 roku Asia została laureatką Grand Prix I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Wokalnej im. prof. Haliny Słonickiej. To wybitna śpiewaczka młodego pokolenia – jest zapraszana do wykonania najtrudniejszych dzieł podczas Warszawskiej Jesieni, wydarzenia cieszącego się ogromnym zainteresowaniem. Stąd zaproszenie jej do projektu – będziemy pracować nad Cantate dicta Marcina T. Łukaszewskiego. Asia Freszel za swoją debiutancką płytę zdobyła prestiżową nagrodę Złoty Orfeusz w 2016 roku – to taki “muzyczny Oscar” – tłumaczy Marlena Borowska, dyrektor artystyczna, programowa i organizacyjna wydarzenia.

„Ars Musica” ma charakter  edukacyjno-artystyczny. Seminaria i kursy generują następne wydarzenia artystyczne z udziałem instrumentalistów i śpiewaków młodego pokolenia. W części edukacyjnej adepci wokalistyki wezmą również udział w warsztatach operowych prowadzonych przez prof. Bogdana Makala z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Dotychczas efektem pracy podczas tego seminarium były 3 inscenizacje tryptyku Mozartowskiego: „Wesele Figara”, „Cosi fan Tutte” i „Don Giovanni”. Będzie to już XIV edycja Ogólnopolskiego Kursu Wokalnego.

Festiwal „Ars Musica” zakończony operą Mozarta

– „Ars Musica” zaczęła się od nieznanej opery „Nowy Don Kichot, czyli sto szaleństw”. W latach 2009/2010 prowadziłam prace nad odzyskaniem pełnego materiału z kopii rękopisu Stanisława Moniuszki, odnalezionego w Dziale Mikrofilmów Biblioteki Narodowej w Warszawie. Dwa lata trwało pozyskiwanie środków finansowych i poszukiwanie osoby, która podjęłaby się tego zadania – pracę wykonał Sebastian Wojsław z ówczesnej Camerata dell’Arte – przypomina Marlena Borowska, dodając, że podczas pierwszej edycji „Ars Musica” odbyło się wykonanie koncertowe tego dzieła, inscenizowane przez Joannę Łupinowicz, instruktorkę teatralną. W tym roku „Ars Musica” powróci do swoich korzeni – w związku z trwającym Rokiem Moniuszkowskim.

To wydarzenie to niebywałe okazja, aby usłyszeć uznanych wokalistów i nowe talenty, które być może za kilka lat znajdą się na afiszach najlepszych sal koncertowych w Polsce i na świecie. – Wszyscy, którzy debiutowali tutaj albo dojrzewali, są teraz czołowymi śpiewakami młodego pokolenia na całym świecie. Powinniśmy być z tego dumni – zaznacza Marlena Borowska.

W cyklu seminaryjnym na młodych artystów czeka jeszcze seminarium sztuki aktorskiej z udziałem Marka Cichuckiego – jego celem jest właśnie przygotowanie wokalistów do udziału w II części Gali Moniuszkowskiej w Suwalskim Ośrodku Kultury, z udziałem potomków Stanisława Moniuszki, reprezentujących Fundację im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (Stanisław Wójcik oraz Elżbieta Stanisława Janowska Moniuszko).

Młodzi artyści, uczestnicy kursów, zanim wyjdą na scenę Suwalskiego Ośrodka Kultury, będą poznawać również dzieła naszych wschodnich sąsiadów. – Młodzież w tej chwili nie ma samodzielnej możliwości opracowania materiału rosyjskojęzycznego i tej ogromnej literatury. Wokaliści nie znają języka i alfabetu i ten olbrzymi świat cudownej liryki rosyjskiej jest dla nich zamknięty. W tym roku młodzi wokaliści będą pracować pod okiem specjalistów – zaprosiłam do Suwałk dziekana Wydziału Wokalnego Międzynarodowego Instytutu Słowiańskiego w Moskwie (prof. Dmitry Grinikh) i doc. Marinę Biełaszuk z Rosyjskiej Akademii Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie – dodaje Marlena Borowska, podkreślając, że kolejnym kursem jest I Międzynarodowy Kurs Orkiestrowy prowadzony przez Kazimierza Dąbrowskiego, którego celem ma być stworzenie orkiestry festiwalowej towarzyszącej adaptacji dzieła Stanisława Moniuszki.

Przed nami cztery koncerty: 15 sierpnia o godz. 19.00  w Konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach usłyszymy utwory o tematyce sakralnej i patriotycznej. Wystąpią: Marlena Borowska (sopran), Dmitry Grinikh (baryton) i Dalia Jatautaite (organy); 20 sierpnia o godz. 19.00 – koncert promocyjny w Hotelu Loft 1898 w Suwałkach z udziałem uczestników kursów z Polski, Litwy i Rosji, a także Mariny Biełaszuk (fortepian) i Ewy Chomicz-Wysockiej (fortepian).

W dniu 25 sierpnia o godz. 18.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się wspomniana wcześniej Gala Moniuszkowska. I jej część będą tworzyć wykonania solowe najpiękniejszych utworów Stanisława Moniuszki z różnych oper. – W tej części wystąpią: Anna Jeruć-Kopeć – nasza wybitna wychowanka oraz Małgorzata Wojciechowska (skrzypce – koncertmistrz) wraz z Mariną Biełaszuk (fortepian) i Natalią Ołów – Winnik (mezzosopran) – zapowiada dyrektor festiwalu. II część to już „Nowy Don Kichot, czyli sto szaleństw”, czyli niebywałe, skrzące radosną energią dzieło St. Moniuszki, inspirowane Cervantesem w reż. Marka Cichuckiego oraz z kostiumami i scenografią Mariusza Krzywickiego.

Ostatni koncert w ramach „Ars Musica” odbędzie się 13 października o godz. 19.00 w konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach. Usłyszymy kompozycje Morricone i Moniuszki w wykonaniu Marleny Borowskiej (sopran) i Jacka Szymańskiego (tenor) z tow. Rafała Sulimy (organy).

Gala Moniuszkowska w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu ARS MUSICA 2019 w Suwałkach

Leave a Reply