Odkryć w sobie architekta, budowniczego – a przede wszystkim twórcę mogli młodzi uczestnicy zajęć z cyklu Art-Plast. Sprzyjała pogoda, pomysłów nie brakowało, a ciekawie dobrane materiały również stanowiły źródło inspiracji. Prowadząca artystyczne spotkania Halina Mackiewicz tym razem zaproponowała stworzenie miasta – ale hasło „Jaś Budowniczy” każdy interpretował zgodnie z własnymi wyobrażeniami, zatem wyczarowane na dużych formatach budynki przypominały zamki, pałace, twierdze, ale też futurystyczne metropolie. Były i przestrzenne realizacje hasła przewodniego – a każdy młody twórca mógł swój projekt zabrać do domu, by przypominał miłe chwile spędzone podczas plenerowego spotkania ze sztuką.

To kolejna okazja do twórczych działań na świeżym powietrzu. Od wiosny do jesieni dzieci wraz z rodzicami mogą ciekawie spędzać czas w ramach spotkań z cyklu Art-Plast. Tematy są różne, zmieniają się też materiały, jedno jest niezmienne – zawsze jest równie ciekawie i miło. Stali bywalcy spotkań przyzwyczajeni są do innej lokalizacji – w ubiegłym roku i wcześniej stoły do pracy pojawiały się przy placu Marii Konopnickiej, ale trwający remont budynku SOK-u przy ul. Noniewicza taką zmianę spowodował, a przy siedzibie Suwalskiego Ośrodka Kultury jest równie przyjemnie – i spotkać się, i tworzyć. W cieniu drzew ustawione stoły zapewniały komfortowy przebieg procesu powstawiania papierowych miast. Okolice te to także miejsce spacerów, zatem i przechadzające się osoby przyłączały się do plastycznej zabawy.

Nieopodal odbywało się spotkanie wieńczące akcję „Lato z teatrem” – dzieci biorące udział w półkoloniach podsumowywały swoje wrażenia, doświadczenia, wymieniały wrażeniami z piątkowego wspólnego przedsięwzięcia.

Halina Mackiewicz, pomysłodawczyni zajęć Art-Plast, podkreśla, że jej zamierzeniem było stworzenie okazji do wspólnego spędzenia czasu dla dzieci i rodziców, sprowokowanie do rodzinnych działań artystycznych. To także sposobność do rozmów, nawiązania znajomości, przyjaźni – i dotyczy to zarówno najmłodszych uczestników, jak i starszych! Można przyjść nawet z najmniejszych rodzeństwem (maluchy w wózku chętnie ucinają sobie drzemkę, bo spotkaniom towarzyszy miła dla ucha muzyka), można zabrać czworonożnego pupila.

Jeśli pogoda okaże się łaskawa, to jeszcze dwukrotnie będzie okazja wziąć udział w propozycjach z cyklu Art-Plast. Spotkania odbędą się wówczas na świeżym powietrzu – w przypadku deszczu – pod dachem. Jak zdradza organizatorka, w październiku, z okazji przypadającego Roku Moniuszkowskiego tematem będą polskie dworki, a twórczym poczynaniom towarzyszyć będzie muzyka wielkiego kompozytora.

Fotografie: Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Leave a Reply