Setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Suwałki – sporo opóźnioną względem reszty państwa – uświetniła inscenizacja przygotowana przez suwalskie Muzeum Okręgowe. Scenariusz stworzyli pracownicy placówki – Magdalena Wołowska-Rusińska oraz Krzysztof Skłodowski, którzy wzięli także czynny udział odtwarzając role uczestników wydarzeń sprzed lat, a oprócz muzealników wystąpili członkowie grup rekonstrukcyjnych.


Pełne dramatyzmu okoliczności odzyskania niepodległości, przełom roku 1918 i 1919, podwójną okupację – niemiecką i litewską, wybuch powstania sejneńskiego, który to zryw dał tak pomyślne efekty oraz wizytę Marszałka Piłsudskiego w Suwałkach – to wszystko zobaczyć mogli przybyli na plac przy ratuszu. Rekonstruktorzy pieczołowicie odtworzyli ważne momenty trudnej walki o niepodległość, którą mieszkańcy pozostałych ziem Polski mogli się cieszyć od dziesięciu miesięcy. Zadbano i o stroje stylizowane na ówczesne, i o rekwizyty z epoki.


Kanwą widowiska „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną” był dokumenty przedstawiający suwalską drogę do wolności, który przeplatał się z wydarzeniami inscenizowanymi. Sam film oprócz przybliżenia dokumentalnych materiałów, zdjęć, nagrań, map, także zawierał sceny odtwarzające tamte zdarzenia.


Widzowie na trzy kwadranse przenieśli się do Suwałk roku 1919. Ciekawa lekcja historii i nietuzinkowe świadectwo naszej przeszłości wywołały żywe reakcje, wiele emocji. Ci, którym nie dane było przybyć w sobotni wieczór pod suwalski ratusz, mogli śledzić na żywo to widowisko, gdyż transmitowano je na kilku profilach w mediach społecznościowych, także teraz można je obejrzeć czy też odświeżyć sobie zaglądając choćby na facebookowy profil Muzeum Okręgowego w Suwałkach.


Zrealizowanie tego projektu było możliwe dzięki dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” oraz Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Fotografie: Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj