Pieśni Stanisława Moniuszki w zupełnie nowej, interesującej, często zaskakującej, a nawet zabawnej aranżacji usłyszała czwartkowego wieczoru (22 sierpnia) publiczność zgromadzona w Suwalskim Ośrodku Kultury. Na scenie wystąpiła Kasia Moś z zespołem i orkiestrą AUKSO pod batutą Marka Mosia.

Był to koncert finałowy XX Letniej Filharmonii AUKSO, goszczącej w tym roku na Suwalszczyźnie od 16 sierpnia. Była to także ostatnia edycja wydarzenia z udziałem dyrektor festiwalu, Justyną Rekść-Raubo, która na scenie SOK otrzymała podziękowania od Ewy Sidorek, zastępcy prezydenta Suwałk, Zdzisława Przełomca, przewodniczącego Rady Miejskiej w Suwałkach, Agnieszki Domalewskiej, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Suwałkach oraz Alicji Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury i jej zastępcy – dr Ignacego Ołowia. Podziękowania za obecność na Suwalszczyźnie i wiele wrażeń muzycznych odebrał również Marek Moś, dyrygent orkiestry AUKSO i dyrektor artystyczny festiwalu.

Koncert rozpoczęło wykonanie przez skrzypka Mateusza Mosia kompozycji Krzesimira Dębskiego – “Dos Lid Far Jidisze Fidl” na skrzypce i orkiestrę smyczkową. Przypomnijmy, że kompozytor gościł na “Suwalszczyźnie” w tym roku – można go było spotkać w Maćkowej Rudzie, gdzie nie tylko opowiadał o swojej pracy i twórczości, ale też uraczył zgromadzonych minirecitalem – towarzyszył mu klarnecista Krzysztof Grzybowski. Warto pamiętać o tym, że Krzesimir Dębski jest autorem nie tylko kompozycji klasycznych, ale też wielu dobrze znanych utworów – piosenek, które zagościły na długo w kulturze masowej – któż z nas choć raz nie słyszał serialowych “Na dobre i na złe” czy “Życie jest nowelą”.

Drugą część koncertu z udziałem Kasi Moś z zespołem: Mateuszem Mosiem (skrzypce, śpiew), Mateuszem Kołakowskim (instrumenty klawiszowe), Maciejem Magnuskim (gitara basowa, moog), Tomaszem Mądzielewskim (perkusja) rozpoczęło wykonanie pieśni Stanisława Moniuszki “Latem brzózka…”. W programie znalazły się też m.in.: “Kum i Kuma”, “Spać mi kazali”, “Krakowiaczek”, “Znasz-li ten kraj”, “Prząśniczka”, “Liro Ty moja”. Na publiczność czekały też dwie niespodzianki – nigdzie wcześniej nie wykonywane utwory w nowych aranżacjach, za które odpowiedzialni są: Mateusz Moś i Mateusz Kołakowski. Pieśni w zupełnie nowych wersjach znajdą się na najnowszej płycie Kasi Moś. Będzie lirycznie, nieco tradycyjnie, ale też jazzująco i trochę rockowo. Na bis Kasia Moś wykonała muzyczną interpretację wiersza Adama Asnyka “Dziś nie ma takiej wiosny” oraz “Flashlight” – piosenkę z Eurowizji.

Fot. Niebywałe Suwałki oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Dodaj komentarz