W niedzielę, 25 sierpnia na placu za Urzędem Gminy Filipów odbyły się Dożynki Gminne.

Informacja prasowa.

Uroczystości rozpoczął Korowód Dożynkowy, który wyruszył z Kościoła pw. WNMP w Filipowie i dotarł na miejsce festynu. Tam gości przywitali Wójt Gminy Filipów oraz dyrektor GOKiS w Filipowie. Następnie starości dożynek przekazali Wójtowi chleb dożynkowy, który poświęcony został przez proboszcza miejscowej parafii – ks. Stanisława Kukowskiego, po czym rozdany dla zebranych na placu. Głos zabrali również goście – Marek Dziatkowski – Przewodniczący Rady Powiatu Suwalskiego, Wiesław Wołosewicz – Przewodniczący Rady Gminy Filipów, Cezary Cieślukowski – Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie” oraz Krzysztof Truskolaski – Poseł na sejm VIII Kadencji.

Wielką atrakcją był niewątpliwie Turniej Sołectw, w którym udział wzięło sześć zespołów – sołectwa Filipów, Jemieliste, Nowe Motule, Piecki, Stare Motule i Zusno. Drużyny musiały zmierzyć się ze sobą w ośmiu konkurencjach, tj, rzut filcem do wiadra, rzut jajkiem do kapelusza, wyścig z kostką słomy, obieranie ziemniaków na czas, przenoszenie wody, karmienie kisielem z zamkniętymi oczami, ubieranie „sołtysa” oraz wyścig taczką z „sołtysem”. Wszystko pod okiem komisji sędziowskiej. Zwycięzcami zostali przedstawiciele Zusna. Drugie miejsce przypadło w udziale drużynie z Pieck, a trzecie grupie z Motul Nowych.

Część artystyczna Dożynek Gminnych rozpoczęła się od tanecznego występu Stowarzyszenia Księstwa Chełchy ze Świętajna. Później na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe: Rospuda, Wielczanie, Onegdaj, Sedranianki, Przeroślaki. Gościem specjalnym była zespół Grabowianie. Ostatnim punktem imprezy była dyskoteka pod gołym niebem. W jej trakcie zagrały zespoły disco polo – Saxel oraz Tvister.

Fot. Organizatorzy

Dodaj komentarz