W myśl podpisanego w poniedziałek, 9 września w suwalskim Ratuszu porozumienia, w holu Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód powstanie Biuro Obsługi Klienta PGNiG. Pierwsi petenci zostaną w nim obsłużeni jeszcze we wrześniu.

– To kolejny krok ułatwiający życie naszym mieszkańcom zainteresowanym zmianą źródła ciepła – sposobu ogrzewania domów – komentuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który dziś podpisał umowę z Marcinem Szczudło, wiceprezesem Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o.

W Suwałkach od kilku lat rozbudowywana jest sieć gazownicza. Z gazu korzysta około 300 gospodarstw domowych. Jak uważa prezydent – w każdym kolejnym roku do sieci przyłączanych będzie 100 domów. Jednym z argumentów ma być wygoda i łatwy sposób zawierania umów – na miejscu, w Suwałkach, a nie jak dotąd – w Ełku. W myśl porozumienia Punkt Obsługi Klienta, w którym będzie można podpisać umowę, złożyć reklamację, rozszerzyć usługi, powstanie w PNTPW i  ma być otwarty 2 razy w tygodniu (o szczegółach poinformujemy niebawem). Pierwsi petenci skorzystają z niego jeszcze we wrześniu.

Zmiana sposobu ogrzewania domu niesie ze sobą koszty, m.in.: podłączenia do sieci gazowniczej (ok. 2 tys. złotych), zakupu pieca gazowego i dostosowania pomieszczenia, w którym ten piec będzie się znajdować (15-20 tys. złotych), a także koszty paliwa. Marcin Szczudło z PGNiG uważa, że mimo tego, iż koszty są wyższe o około 10-15 proc. w stosunku do węgla, korzystanie z gazu niesie ze sobą wiele korzyści – gaz jest paliwem ekologicznym, a po przyłączeniu domu do sieci gazowniczej, można zapomnieć o czyszczeniu pieca z popiołu, czy o zakupie węgla.

– Gaz to nie tylko wygoda, ale i rozwój. Coraz więcej inwestorów dopytuje o gaz na terenie gmin lub miast – dodaje Marcin Szczudło, przypominając o polityce klimatycznej Unii Europejskiej.

Do sieci gazowniczej mają być podłączone wkrótce również ościenne gminy. Województwo podlaskie jest jednym z najsłabiej zgazyfikowanych w kraju – siecią gazową nasz region objęty jest w 18 proc. przy średniej krajowej wynoszącej 57 proc. Suwałki stawiają na gaz – w przyszłym roku na ulice miasta mają wyjechać autobusy na gaz. Trwają też rozmowy z PKS Nova na temat wprowadzenia do taboru nowych pojazdów.

Jak przełączyć się na gaz?

Dodaj komentarz