W miniony weekend szeregi 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiększyły się o ponad 190 ochotników, którzy rozpoczęli szkolenie podstawowe. Jest to najliczniejsze w tym roku powołanie. Szkolenie zakończy przysięga wojskowa, która odbędzie się 28 września w Białymstoku.

Kandydaci do pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej przechodzą obecnie intensywne szkolenie, które ma ich nauczyć podstawowych umiejętności niezbędnych żołnierzom lekkiej piechoty. Główny nacisk położony jest na naukę taktyki i szkolenie strzeleckie. Ponadto żołnierze uczą się m.in. topografii, podstaw łączności oraz udzielania pierwszej pomocy.

Wśród kandydatów przeważają osoby w wieku 18-19 lat. Średnia wieku wynosi około 25 lat. Ponad 20% ochotników to kobiety.

Czwarte – w tym roku – szkolenie podstawowe rozpoczęło się w piątek 13 września. Jego zwieńczeniem będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 28 września w Białymstoku. Dodatkowo w najbliższą sobotę, w ramach szkolenia wyrównawczego, powołani zostaną kolejni żołnierze rezerwy.

Ostatnie w tym roku szkolenia kandydatów zaplanowane są w terminie 15-30 listopada. Rekrutację prowadzą Wojskowe Komendy Uzupełnień w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży i Suwałkach.

Cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok).

Fot. 1PBOT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj