Na wspólne odkrywanie skarbów polskiej literatury zaprosili najmłodszych organizatorzy suwalskiej edycji przedsięwzięcia – bibliotekarze oraz pracownicy MidiCentrum. W tym roku akcja ma na celu przybliżenie polskich nowel – wybitne utwory należące do tego gatunku powstawały w epoce pozytywizmu, choć nie tylko, o czym przekonuje lista propozycji tekstów przygotowana przez prezydenta Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę.

To już ósma edycja imprezy. Zapoczątkował ją prezydent Bronisław Komorowski w 2012 roku, w 2016 roku pieczę nad tym przedsięwzięciem przejął prezydent Andrzej Duda. Ósma edycja – zatem osiem tekstów zaproponowanych do lektury podczas sobotniego świętowania. Przybyli do MidiCentrum usłyszeć mogli nowelę „Sachem” Henryka Sienkiewicza odczytaną przez przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych (wszystkie teksty zaproponowane na tegoroczną edycję poznali młodzi uczestnicy spotkań w Smykałce – opiekun pracowni Piotr Kuczek taki ambitny pomysł wcielił w życie).

Otwierająca spotkanie dyrektor biblioteki, Maria Kołodziejska, podkreśliła uniwersalność tego tekstu, który według niej i dziś przekazuje odbiorcom cenną lekcję dotyczącą reakcji na osoby w jakimś sensie „obce”, inne, borykające się z problemem akceptacji. Dostrzegła jednocześnie w tym tekście ciekawy obraz świata, ludzi. Ten aspekt pozwolił na połączenie dwóch uroczystości, bo prócz Narodowego Czytania przybyli świętowali czwarte urodziny MidiCentrum.

Tekst poruszającej, ważkiej noweli Henryka Sienkiewicza jako pierwsza przybliżała Maria Kołodziejska. Kolejne fragmenty czytały panie z organizacji pozarządowych: przedstawicielka „Mrocznego bractwa” Anna Szulc, Maria Sienkiewicz z Fundacji „Promyk”, reprezentująca Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Urszula Duda – będąca także dyrektorem szkoły „Bajka” oraz Maria Kowalewska ze Stowarzyszenia „Zamiast”. Emocjonujący finał odczytał Marek Buczyński.

Goście w podziękowaniu za wsparcie przedsięwzięcia otrzymali lektury – zbiorki limeryków zgłaszanych na konkurs „Suwalskie limeryki latem”.

Nawiązaniem do lektury był wystrój – dekoracje przygotowane przez pracowników MidiCentrum: stylowe proporczyki, elementy nawiązujące do klimatów Dzikiego Zachodu. Wykorzystano także klocki, z którymi najmłodsi kojarzą to sympatyczne miejsce, a miniwigwamy z papieru i patyczków zachwycały precyzją wykonania. Mali słuchacze mogli jeszcze spędzić miło czas tworząc rozmaite klockowe konstrukcje lub prace artystyczne nawiązujące do indiańskiego motywu pojawiającego się w czytanej noweli.


Czwarte urodziny stały się okazją do przypomnienia miłych chwil z minionych lat – wyświetlane na ekranie zdjęcia budziły wspomnienia i uśmiechy. Dopełnieniem był słodki poczęstunek. W MidiCentrum zawsze jest wesoło i radośnie. Wielkim powodzeniem cieszą się wakacyjne propozycje, grupy przedszkolaków i uczniów chętnie przychodzą na wspólne zajęcia, ale i popołudniami wiele się tu dzieje. Właśnie został opracowany jesienny grafik spotkań – warto go przestudiować i wybrać coś dla siebie!

Dodaj komentarz