Niektóre decyzje podczas planowania budowy domu powinny być podjęte już na etapie projektowania, a ich zmiana może wiązać się z dużymi kosztami. Jedną z nich jest zagospodarowanie powierzchni użytkowej oraz rozkład pomieszczeń. Gdzie i jak wydzielić open space w małym domu?

Nowoczesne wnętrze małego domu – jak zaplanować?

Zdarza się, że powierzchnia działki lub finanse nie pozwalają nam na zaplanowanie budowy dużego domu. W takiej sytuacji kluczowe znaczenie mają decyzje o rozkładzie pomieszczeń. Dzięki dobrze zagospodarowanej przestrzeni możemy zyskać dodatkowe miejsce, a co za tym idzie wygodękomfort i większe pole do manewru podczas aranżacji. Jednak pamiętajmy, aby w tej kwestii kierować się nie tylko własnymi preferencjami, ale również funkcjonalnością. W tym przypadku warto skorzystać z porad ekspertów. Można to zrobić, korzystając z indywidualnych konsultacji lub gotowych planów wraz z aranżacjami.

W internecie bez problemu znajdziemy profesjonalne pracownie architektoniczne, które udostępniają bazę gotowych do realizacji planów.  Jednym z takich serwisów są projekty z aranżacją wnętrz – domoweklimaty.pl. Dzięki temu już podczas wyboru oferty dowiemy się, jak wygląda rozkład pomieszczeń, co można sprawdzić na podglądzie panoramy 3D lub standardowych zdjęć.

Open space w projekcie domu jednorodzinnego

Jednym z atrakcyjnych rozwiązań w przypadku nowoczesnych wnętrz małych domów jest wprowadzenie przestrzeni open space. Nazywamy w ten sposób powierzchnię użytkową, która nie została podzielona na odrębne pomieszczenia. Zazwyczaj taki zabieg można spotkać w biurach. Jednak coraz częściej ma on zastosowanie również w przypadku nowoczesnych wnętrz w domach jednorodzinnych. Projektanci z powodzeniem łączą w ten sposób salon, kuchnię oraz jadalnię. Dzięki temu gospodarze zyskują możliwość swobodnej komunikacji z gośćmi w trakcie przyjęcia, nawet przygotowując kolejne dania.

Ponadto umożliwia to wykorzystanie w pełni wolnej przestrzeni oraz jej potencjału. Jednak należy pamiętać, że przestrzeń open space powinna być przede wszystkim funkcjonalna, a co za tym idzie dopasowana do naszych potrzeb. Dodatkowo brak ścian działowych umożliwia bezproblemowe wprowadzanie dowolnych zmian.

Czy open space na poddaszu to dobre rozwiązanie?

Nie ulega wątpliwości, że wprowadzenie przestrzeni open space na poddaszu umożliwi nam zaoszczędzenie pieniędzy podczas prac budowlanych. Brak dodatkowych ścian działowych skraca również czas realizacji projektu. Jak zagospodarować dostępną przestrzeń? Funkcjonalna sypialnia na poddaszu – modne aranżacje w projektach domów ze skosami. Częstym rozwiązaniem spotykanym w mieszkaniach jest połączenie sypialni z salonem. Można je również zastosować w przypadku domów jednorodzinnych. Dzięki temu zyskamy jedno pomieszczenie pełniące dwie ważne funkcje. Bardzo często przy projektowaniu poddasza problemem jest zbyt mała liczba okien. Wprowadzenie przestrzeni open space umożliwi dotarcie naturalnego światła w każde miejsce pomieszczenia, nie ograniczając go dodatkowymi ścianami.

1 KOMENTARZ

  1. Niestety nasz dom nie jest zbyt duży. Żeby zaoszczędzić trochę miejsca kupiliśmy razem z mężem narożnik z gala collezione z funkcją spania. Niestety swój pokój musieliśmy odstąpić synkowi a nam pozostało przenieść się do salonu 🙂 Na szczęście narożnik jest bardzo wygodny więc nie narzekamy 🙂

Dodaj komentarz