Prawie 135 tys. uczniów z regionu rozpoczęło rok szkolny

W poniedziałek, 2 września rok szkolny 2019/2020 rozpoczęło w Suwałkach łącznie 12063 uczniów, 1210 nauczycieli i 513 pracowników administracji i obsługi. Miejska Inauguracja Roku Szkolnego odbyła się w Szkole Podstawowej nr 7 w Suwałkach.

W trakcie miejskiej inauguracji roku szkolnego z udziałem rodziców, prezydenta Suwałk i radnych 13 nauczycieli odebrało też awanse na stopień nauczyciela mianowanego.

W nowym roku szkolnym w szkołach ponadgimnazjalnych uczy się podwójny rocznik. Dostosowanie bazy edukacyjnej i pomocy naukowych, a także podwyżek obiecanych nauczycielom, pozostaje po stronie samorządów w całej Polsce. Jak wynika z szacunków, w Suwałkach kwota około 57 milionów złotych z dochodów własnych miasta będzie przeznaczone na wydatki bieżące w oświacie. Dla porównania – w 2016 roku była to kwota 40 milionów złotych. W kwestii rozbudowy i remontów bazy oświatowej – inwestycje obejmują kwotę blisko 27 milionów złotych. Najważniejsze realizowane obecnie zadania to: rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 4, budowa kompleksu boisk wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym przy Zespole Szkół Technicznych, rozbudowa infrastruktury Zespołu Szkół nr 6 oraz Zespołu Szkół Technicznych na potrzeby kształcenia zawodowego. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej niebawem rozpocznie się termomodernizacja Przedszkoli nr 3, 4, 7, 8, 10.  W nowym roku szkolnym wystartuje również nowy program – Suwalski Bon Żłobkowy. Od 2 września można składać wnioski o przyznanie bonu żłobkowego.

– Chcemy wesprzeć finansowo rodziców suwalskich dzieci bonem w postaci comiesięcznych dopłat. Pieniądze będą trafiały bezpośrednio na rachunek bankowy rodziców, którzy rozliczać się będą z placówką prywatną. Dzięki wprowadzeniu Suwalskiej Karty Mieszkańca uczniowie korzystają z miejskich autobusów zupełnie za darmo – przypomina Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Sprawdź, na czym polega Suwalski Bon Żłobkowy:

Rodzice małych dzieci dostaną wsparcie finansowe (audio)

Dodaj komentarz