Biblioteka Publiczna w czasie wakacji tętniła życiem – tę radosną atmosferę poczują czytelnicy także w powakacyjnych miesiącach. Zwłaszcza ci, którzy dadzą się namówić do udziału w nietuzinkowym przedsięwzięciu łączącym literaturę i muzykę, otwierającym uczestników na nowe doświadczenia, pokazującym przyjemność z tworzenia, podejmowania artystycznych działań w gronie rodzinnym lub w grupie przyjaciół. Ruszył projekt „Śpiewanie to wyzwanie”!

Dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury projekt ma niebanalny tytuł: „Uderz w stół, a muzycy w bibliotece się odezwą”, co sugeruje, że wcale nietrudno wywołać w sobie muzyczne ciągotki. Wiedzą to zresztą rodzice kilkulatków – pociechy niezmordowanie wymyślają piosenki, przyśpiewki, melorecytacje. Ta naturalna skłonność do muzykowania u wielu osób z czasem zanika. A szkoda – wszak jak wiadomo – muzyka i łagodzi obyczaje, i łączy pokolenia! Do tego stać się może pasją, hobby, pomysłem na życie.

Ciekawa koncepcja autorów zakłada połączenie muzycznych działań z zainteresowaniem literaturą. Nie da się ukryć, że wiersze nie są najbardziej lubianymi przez uczniów tekstami. Jęki zawodu przy odczytywaniu tematu związanego z analizą i interpretacją poezji to zazwyczaj szkolna codzienność. Jest zatem doskonała okazja, by nieco odczarować, oswoić mowę wiązaną. Aby było to spotkanie przyjazne i rzeczywiście zjednujące najmłodszych, twórcy projektu zaproponowali pracę z tekstami dwóch genialnych poetek, których wiersze idealnie trafiają w gust małych odbiorców. Matka i córka – Danuta Wawiłow i Natalia Usenko – to autorki, których wiersze wywołują uśmiech na twarzach, wachlarz pozytywnych emocji, zachwyt nad poetyckim obrazowaniem, do tego zapadają w pamięć, a rytm i rymy aż zapraszają, by zanucić, zaśpiewać, stworzyć wokalną interpretację tych utworów.

Ze znalezieniem literackiego materiału nie będzie problemu, bo biblioteki służą zbiorami wierszy. Jak wdzięcznym materiałem do muzycznych działań jest ta poezja wiedzą wielbiciele talentu Ani Brody.

20 XI 2018, Suwałki – Biblioteka Publiczna – Listopadowe prześmiechy – spotkanie z Anią Brodą
© 2018 Wojciech Otłowski

Wokalistka i multiinstrumentalistka parokrotnie odwiedzała suwalską Bibliotekę Publiczną, występowała też w okolicznych miejscowościach i wszystkie te koncerty cieszyły się ogromną popularnością. Mnóstwo mniejszych i większych słuchaczy, ale też ciepła atmosfera, magiczne opowieści i zachwycające piosenki – to stałe komponenty tych spotkań. Tak będzie z pewnością i podczas zaplanowanych w ramach projektu warsztatów z artystką. Odbędą się one 21 września, o godzinie 11.00. Organizatorzy zdradzają, że to właśnie utwory z pierwszej płyty Ani Brody – w warstwie literackiej wiersze Danuty Wawiłow, Doroty Gellner, Natalii Usenko – stały się inspiracją do wymyślenia i ogłoszenia konkursu oraz zaplanowania wielu ciekawych spotkań towarzyszących.

Pierwsze z nich już niebawem – bo w środę, 11 września, o godzinie 17.00. Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci w wieku 7-10 lat na niezwykłe warsztaty. Prowadzić je będą Magdalena Mrozińska (pisarka, dramatopisarka, dziennikarka) i Przemysław Jaszczak (reżyser teatralny, często sięgający w swych działaniach do klasycznych baśni). Będzie i jeszcze jeden gość – teatralna lalka, a same zajęcia pozwolą najmłodszym odkryć w sobie twórcę, rozbudzą wyobraźnię, zachęcą do improwizowania, zabawy słowem. Materiałem będą wiersze, zatem chcącym wziąć udział w konkursie „Śpiewanie to wyzwanie” środowe spotkanie dostarczy cennych inspiracji.

A to dopiero początek listy wyjątkowych gości, którzy odwiedzą suwalską Bibliotekę Publiczną w związku z muzycznym projektem. W ostatni czwartek września (26.09.2019), o godzinie 17.00 rozpocznie się spotkanie z jedną z patronek literackich tego przedsięwzięcia – Natalią Usenko. Magiczne kocie portrety, wiersze, które bawią i wzruszają, zwariowane wyliczanki – spod pióra poetki wyszło tyle pięknych utworów, że przygotowujący swoją propozycję do konkursu z pewnością będą mieli problem z wyborem.

Kolejna wśród gości wielka osobowość – i ze świata literatury, i muzyki – to Ewa Chotomska, córka Wandy Chotomskiej, niezapomniana Ciotka Klotka z telewizyjnego „Tik-taka”, autorka wielu piosenek dla dzieci od lat śpiewanych przez najmłodszych – hitów „Moja fantazja”, „Szczotka, pasta” czy „Mydło lubi zabawę”. Podczas październikowego spotkania (10.10.2019, początek o godzinie 17.00) na pewno nie zabraknie wspomnień o Wandzie Chotomskiej, ale też i inspiracji do zmierzenia się z konkursowym zadaniem. Poetka gościła w suwalskiej placówce w 2001 roku, zatem grono wielbicieli literatury, którzy teraz chcieliby się z nią spotkać jest naprawdę liczne.

Po takiej porcji spotkań i tylu okazjach do twórczych prób z pewnością wiele osób pokusi się o wzięcie udziału w konkursie. Materiał literacki jest niesłychanie wdzięczny, muzykować można nawet wyklaskując rytm, choć i wszelkie instrumenty są mile widziane! Do udziału organizatorzy zapraszają młodszych i starszych, solistów i liczniejsze grupy, amatorów i osoby bardziej profesjonalnie zajmujące się muzyką, twórców z Suwałk, okolic i wszelkich zakątków kuli ziemskiej, którzy chcieliby pochwalić się swoimi muzycznymi i wokalnymi dokonaniami. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 października. Nagrodą będzie zaproszenie na koncert, ale też udział w nagraniu wspólnej płyty.

Bliższe informacje o konkursie znaleźć można na stronie Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj