W Muzeum Okręgowym w Suwałkach rozpoczął się  sobotę, 14 września światowy zlot przedstawicieli rodu Wieruszów – Kowalskich. To okazja, aby dopracować genealogię rodu i spotkać nowych członków rodziny.

Alfred Wierusz-Kowalski urodził się w Suwałkach. Nic więc dziwnego, że jego twórczość stanowi ważną część zbiorów Muzeum Okręgowego. Instytucja nie tylko wzbogaca kolekcję prac artysty, ale też prowadzi działania edukacyjne, popularyzujące nurt monachijski.

Weekendowy zlot przedstawicieli rodu Wieruszów – Kowalskich to okazja, aby poznać nowych członków rodziny. Jak zaznacza Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego – dotychczas muzealnicy utrzymywali kontakty z określonymi osobami, a zlot jest szansą na poszerzenie tego grona. W zjeździe uczestniczy ponad 40 osób, niektóre z nich nigdy wcześniej się nie widziały.

Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach o programie zlotu:

Czesław Święcicki, syn Jadwigi Wierusza-Kowalskiej o inicjatywie zlotu i wspomnieniach z domu rodzinnego:

Pomysłodawczynią organizacji w Suwałkach światowego zlotu przedstawicieli rodu Wieruszów – Kowalskich jest Eliza Ptaszyńska, specjalistka od twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego i malarstwa monachijskiego, kustosz Muzeum Okręgowego.

Nie jest wykluczone, że w przyszłości spotkania rodzinnego doczekają się również potomkowie Marii Konopnickiej.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply