W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz częściej stawiamy na odnawialne źródła energii i staramy się ją pozyskiwać, nie ingerując w naturę. Szczególnie popularne stało się montowanie paneli słonecznych. Wokół tego sposobu pozyskiwania energii narosło mnóstwo mitów, które warto wyjaśnić.

Artykuł partnera.

W Polsce nie ma Słońca

Oczywiście do Polski docierają promienie słoneczne i to wystarczających ilościach, aby mogły one zasilać panele fotowoltaiczne. W Polsce mamy wystarczającą ilość dni słonecznych, by energetyka solarna mogła się z powodzeniem rozwijać. Potwierdzają to mapy nasłonecznienia, z których wyczytać można, że na naszej szerokości geograficznej możemy pozyskiwać 1000 kWh/m2.

Panele fotowoltaiczne nie działają w pochmurne dni

To chyba największy mit dotyczący paneli słonecznych. Ogniwa fotowoltaiczne działają przez cały rok. Pochłaniają one dwa rodzaje promieni – bezpośrednie oraz te, padające przez chmury. Do produkowania energii potrzebne jest światło, a nie jak powszechnie się twierdzi ciepło. Temperatura nie wpływa na  panele fotowoltaiczne w żaden sposób i nie pomaga im wytwarzać energii. Panele słoneczne znanych producentów znajdziesz na https://fotowoltaikaonline.pl.

To nieopłacalne!

Instalacji paneli słonecznych to koszt wahający się w granicach 25-30 tysięcy złotych. W ogólnym rozrachunku cała inwestycja powinna zwrócić się nam w ciągu 12-14 lat. W tak zwanym międzyczasie nadwyżkę wyprodukowanej przez nas energii możemy sprzedać.

Do sprzedaży potrzebna jest działalność gospodarcza

Sprzedaż wytworzonej energii nie wymaga pozwoleń ani koncesji. Do rozpoczęcia sprzedaży prądu wymagane jest tylko zgłoszenie przyłączenia do instalacji. Kolejnym warunkiem, który należy spełnić jest to, aby moc nie była większa od tej określonej w umowie spisanej z dostawcą prądu.

Panele słoneczne są drogie…

Do zbudowania naszej małej domowej elektrowni potrzebne będą panele fotowoltaiczne, które są  najdroższym elementem inwestycji. Dodatkowym kosztem jest odpowiednie okablowanie. Doliczyć musimy także montaż. Technologia fotowoltaiczna staje się coraz  popularna, a co za tym idzie z roku na rok coraz tańsza. Należy przypomnieć również, że technologia solarna objęta jest wieloletnią gwarancją, a same panele słoneczne bardzo trwałe.

… a ich instalacja skomplikowana

Montaż paneli nie wymaga żadnych ingerencji w konstrukcję domu, a samo obciążenie jest niewielkie i nie wpływa na budynek. Jedyną przeszkodą w zamontowaniu ogniw fotowoltaicznych jest cień. Jeśli na nasz dach nie pada wystarczająco dużo promieni słonecznych, z powodzeniem możemy umieścić instalację solarną na trawniku obok domu.

Potrzebne pozwolenie

Polskie prawo budowlane pozwala na zainstalowanie ogniw fotowoltaicznych produkujących do 40 kW. Pozwolenie konieczne jest wyłącznie w przypadku, gdy korzystanie z paneli słonecznych związane jest ze zmianą konstrukcji budynku.

Brak energii w nocy

To prawda, że panele nie działają w nocy. Wytworzoną w dzień energię można jednak zmagazynować i w zbilansowany sposób gospodarować. Dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w akumulatory. Pozwoli to na usamodzielnienie energetyczne gospodarstwa domowego.

Same panele słoneczne nie wystarczą…

Nieprawdą jest, że instalacja PV nie może być używana jako jedyne źródło prądu. Z wykorzystaniem paneli słonecznych bez problemu zasilimy wszystkie urządzenia RTV i AGD, a także dostarczymy prąd do wszystkich żarówek.

Ogniwa fotowoltaiczne nie wymagają konserwacji

Jak wszystkie urządzenia elektryczne, także panele słoneczne wymagają odpowiedniej konserwacji. Pogoda może wpływać negatywnie na ich stan, a co za tym idzie – na spadek ich aktywności. Warto zatem zainteresować się oferowanymi przez producentów specjalnymi czujnikami, umożliwiającymi monitorowanie ich stanu.

1 KOMENTARZ

  1. Kochani a co myślicie o instalacjach, dzięki których mamy oszczędność energii w domu? Na przykłąd coś takiego: oze-biomar.pl/instalacje-fotowoltaiczne ja sie własnie mocno zastanawiam nad tą instalcją, ktos z was moze ma taką?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj