Pizza to potrawa, która ma mnóstwo fanów na całym świecie. Nie może to dziwić – jest smakowita, sycąca, ma w sobie wiele rozmaitych dodatków. Sprawdza się jako propozycja na lunch lub obiad, jest niezastąpionym daniem imprezowym. Czy jednak na pewno wiemy o niej wszystko?

Artykuł partnera.

Oto pięć ciekawostek dotyczących pizzy – jednego z najbardziej znanych dań klasycznej kuchni włoskiej!

  1. Pizza narodziła się we Włoszech pod koniec XIX w. Królowa Margherita podróżowała wówczas po kraju i trafiwszy do Neapolu poprosiła tamtejszego kucharza Rafaelle Esposito o przygotowanie czegoś smacznego do jedzenia. Zaserwował on upieczony placek z dodatkami w barwach włoskiej flagi: czerwonymi pomidorami, białą mozzarellą i zielonymi listkami bazylii. Potrawa otrzymała nazwę na cześć królowej.
  2. Według statystyk, najwięcej pizzy na świecie jedzą Amerykanie. Statystyczny mieszkaniec Stanów Zjednoczonych zjada około 46 kawałków pizzy w roku, a w całym kraju co sekundę znika około 350 kawałków pizzy. Nie może więc dziwić, że w USA funkcjonuje około 69 tys. pizzerii!
  3. Największą pizzę na świcie upieczono w 1990 r. w Norwood Hypermarket w Republice Południowej Afryki. Miała ona… blisko 38 metrów średnicy i ważyła ponad 12 ton. Do jej przygotowania potrzebne były 4,5 tony mąki, 1,8 tony sera oraz 900 kilogramów sosu pomidorowego. To imponujące!
  4. Dlaczego pizza jest okrągła? Cóż, po pierwsze wynika to z tradycji, po drugie – okrągły placek łatwiej jest pokroić i zjeść (we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych pizzę je się zawsze palcami, bez użycia sztućców). Co ciekawe, przywozi się ją w kwadratowym pudełku, bo takie są po prostu tańsze w produkcji.
  5. Była już mowa o największej pizzy, teraz czas na najdroższą. Kilka lat temu słynny angielski szef kuchni Gordon Ramsey upiekł pizzę m.in. z truflami i sprzedawał ją za 178 dolarów za kawałek. Niedawno przebiła go jednak pewna pizzeria z Kanady. Skomponowała ona pizzę m.in. z homarami, czarnymi dorszami z Alaski, rosyjskim kawiorem i krewetkami tygrysimi. Kosztowała… 450 dolarów za kawałek!

Istnieje wiele powodów, dla których kochamy pizzę. Jednym z nich z pewnością jest fakt, że w wielu miejscach w całym kraju można ją już zamówić w opcji z dowozem pod wskazany adres. Bez względu na to, czy najdzie nas ochota na pizzę w Białymstoku, Warszawie czy w Łodzi – wystarczy rzut oka na PizzaPortal, zapoznanie się z ofertą wybranej pizzerii i złożenie zamówienia!

Dodaj komentarz