Pod znakiem literatury i muzyki – spotkanie z Ewą Chotomską w BP

0
411
10 X 2019, Suwałki - Biblioteka Publiczna; Spotkanie z Ewą Chotomską © 2019 Wojciech Otłowski

Wyjątkowy gość odwiedził we czwartek, 10 października,  suwalską Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej. Ewa Chotomska była w grodzie nad Czarną Hańczą przed osiemnastoma laty, zatem wielbiciele jej talentu musieli długo czekać na możliwość spotkania.

Na firmamencie literatury dla najmłodszych jasno świeci gwiazda Wandy Chotomskiej – poetki, pisarki, autorki scenariuszy teatralny i filmowych, twórczyni niezwykle płodnej, której utwory zachwycały i bawiły kolejne pokolenia małych odbiorców. Niedaleko pada jabłko od jabłoni – jej córka, Ewa Chotomska, również może poszczycić się szerokim wachlarzem artystycznych działań. Na swoim koncie ma powieści, wiersze, liczne scenariusze, przez 35 lat związana była z Telewizją Polską. Dzięki jej piosenkom maluchy poznają świat – bo to i zabawne, ale i kształcące utwory, a do tego łapią bakcyla śpiewania. Nic w tym dziwnego – Ewa Chotomska jest także założycielką i opiekunką zespołu „Fasolki”.

O rozmaitych artystycznych przedsięwzięciach, specyfice pracy w telewizji, o mamie – surowej mistrzyni literackich poczynań Ewy Chotomskiej (zdarzyło się nawet, że stworzony przez córkę tekst podarła, ale nowa wersja piosenki „Mydło lubi zabawę” zyskała wielką popularność, zatem choć metoda była bezceremonialna, skutek został osiągnięty), o literackich inspiracjach, podróżach, rodzinie, przyjaciołach i współpracownikach – poruszonych podczas spotkania tematów było bardzo wiele.

Pełne ciekawostek, niepozbawione humoru opowieści przeplatały się z muzycznymi fragmentami piosenek autorstwa gościa. Znane z „Tik-taka”, z rozmaitych programów melodie były w mig rozpoznawane i przez starszych, i przez najmłodsze pokolenie. To muzyczne evergreeny, zatem śpiewano wspólnie, Ewa Chotomska proponowała choreografię i radosny nastrój ogarniał wszystkich.

Nie zabrakło i aspektu dydaktycznego. Pisarka zdradziła, iż jej mama miała receptę na tworzenie piosenek polegającą na zawarciu w tekście żartu, na zabawie – słowami, pomysłami. Choć jednocześnie wiele z utworów Ewy Chotomskiej powstawało na zlecenie – jak choćby tekst „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda” stworzony na prośbę stomatologów, by zachęcić dzieci do dbania o higienę jamy ustnej.

Podczas czwartkowego spotkania padło masę pytań – i do autorki, i od autorki do dzieci – były rymowane zagadki związane ze zdrowym odżywianiem, pytania o rymy, o ulubionych pisarzy i ich utwory.

Znana z roli Ciotki Klotki w „Tik-taku” Ewa Chotomska przywiozła elementy stroju, które służyły jej do wykreowania tej nietuzinkowej, niezwykle barwnej postaci.

To szczególne spotkanie, bo pisarka odwiedziła Suwałki tuż przed odebraniem ważnego odznaczenia – Orderu Uśmiechu. Uroczystość ta będzie miała miejsce 26 października, w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Wandy Chotomskiej (w sierpniu tego roku minęły dwa lata od jej śmierci). Warto przypomnieć, że to właśnie bohaterowie dobranocki stworzonej przez Wandę Chotomską – Jacek i Agatka, dyskutowali o tym, by stworzyć takie dziecięce odznaczenie (pomysł ten był owocem spotkania pisarki z małymi pacjentami w jednym ze szpitali).

Będzie to na pewno wyjątkowa i bardzo muzyczna uroczystość, gdyż Ewa Chotomska wybiera się tam ze swoimi podopiecznymi – z „Fasolkami”, będzie zatem okazja zaprezentować piosenkę na tę okoliczność stworzoną. W dalszych planach jest i książka, i przedstawienie, a także publikacja tekstów mamy autorki – nowych edycji klasycznych wydań, a także i tekstów, które do tej pory nie ukazały się drukiem. Dobre wiadomości dla licznych wielbicieli talentu obu autorek!

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Śpiewanie to wyzwanie” przygotowanego przez bibliotekarzy. Towarzyszący mu konkurs trwa do 30 października, jest zatem jeszcze nieco czasu, by wziąć w nim udział.

Leave a Reply