Ponad 106 mln zł dotacji z Unii Europejskiej przekazał we wtorek, 15 października Zarząd Województwa Podlaskiego na projekty związane z termomodernizacją budynków. Blisko 10 mln zł z tej kwoty trafiło do Miasta Suwałki. Symboliczny czek odebrał Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Przetargi na termomodernizację budynków są już ogłoszone. Jak mówi prezydent Suwałk – lada dzień wyłonieni zostaną wykonawcy,  żeby w przyszłym roku zrealizować projekty.

Już niebawem 5 suwalskich przedszkoli przejdzie gruntowny remont. W sumie inwestycje pochłoną ponad 10 mln zł. Termomodernizację do końca przyszłego roku przejdą Przedszkola nr 3, 4, 7, 8, 10. Tym samym wszystkie miejskie przedszkola zostaną wyremontowane.

Jest to bliźniaczy projekt, do tego, który Miasto Suwałki zakończyło w ubiegłym roku, remontując Przedszkola 1, 2, 5 i 6. Prace budowlane będą polegały na ociepleniu ścian zewnętrznych, ścian w gruncie, stropodachów, stropów, podłóg na gruncie, częściowo stolarki drzwiowej i okiennej, montażu instalacji fotowoltaicznych, wymianie opraw oświetleniowych na energooszczędne, montażu systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Planowane zmiany, wynikające z opracowanych dla budynków audytów energetycznych, podniosą efektywność energetyczną obiektów, obniżą zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną, co obniży koszty eksploatacji placówek podwyższy estetykę budynków.

Dodaj komentarz