Muzyczna “Jesień mistrzów” z Roshko Brothers to wieczór z kompozycjami Mozarta, Vivaldiego, Piazzoli i Halvorsena w wykonaniu Roshko Brothers, czyli braci Adama i Jana Roszkowskich oraz Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. Soliści koncertu to suwalczanie odnoszący muzyczne sukcesy na świecie, nominowani do International Classical Music Awards 2019.

Koncert odbędzie się w piątek, 18 października o godz. 19:00 w Sali im. A. Wajdy w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Adam i Jan Roszkowscy z muzyką mieli kontakt od najmłodszych lat w domu. Adam rozpoczął naukę gry na skrzypcach u dziadka, znanego suwalskiego fotografa Jana Roszkowskiego, założyciela istniejącego od 1947 roku zakładu fotograficznego Foto Roszkowski. Okazał się pojętnym uczniem – z wyróżnieniem skończył Królewskie Konserwatorium w Belgii, gdzie mieszka do dziś. Jan otrzymał stypendium Fullbrighta i ukończył Manhattan Scholl of Music w Nowym Jorku.

Wspólnie z mamą, Alicją Roszkowską prowadzą Fundację ART-S.O.S., wspierającą młode talenty z regionu i popularyzującą muzykę klasyczną (m.in. festiwal “Z Kiepurą na Chłodnej”). W 2018 roku ukazała się ich pierwsza wspólna płyta CD nagrana dla prestiżowej wytwórni Naxos, z triami Karola Lipińskiego. Album otrzymał nominację International Classical Music Awards 2019, był płytą tygodnia radiowej Dwójki. Wspólna fascynacja wykorzystaniem najnowszych technologii w muzyce, znajduje wyraz w realizowanym przez nich projekcie Barox, łączącym klasykę z elektroniką.

Artystom będzie towarzyszyć Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza.

Adam Roszkowski – skrzypek – działający również na płaszczyźnie muzyki elektronicznej i improwizowanej. W sierpniu 2018 roku zadebiutował płytą CD z utworami Karola Lipińskiego nagraną dla wytwórni NAXOS. Album  otrzymał prestiżową nominację do International Classical Music Award 2018. W 2015 roku był pierwszym solistą Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. Koncertował jako solista m.in. z Filharmonią Białostocką, Filharmonią Gorzowską, Carloforte Festival Orchestra  wykonując koncerty skrzypcowe Mozarta, Saint-Saensa, Wieniawskiego jak również wielkie dzieła Ravela, Chaussona, Williamsa i Halvorsena.  Ponadto współpracował z amerykańskim perkusistą i kompozytorem Seanem Noonanem, z którym tworzył projekt „A Gambler’s Hand” na perkusję i kwartet smyczkowy. Owocem polsko-amerykańskiej przyjaźni były dwie europejskie trasy koncertowe, o łącznej liczbie 50 koncertów w 10 krajach Europy. Między innymi na: EFG London Jazz Festival, 26th Vilnius Jazz Festival, Gent Handelsbeurs. Projekt ten sponsorowany był przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych  w Warszawie. „A Gambler’s Hand” to muzyczno – teatralne przedstawienie łączące brzmienia elektrycznie zmodyfikowane z brzmieniami akustycznymi. W chwili obecnej Adam poświęca coraz więcej czasu na tworzenie własnych kompozycji i pracy z DAW. Jest absolwentem  Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Konserwatorium Królewskiego w Brukseli, które ukończył z wyróżnieniem, otrzymując dwukrotnie stypendium rządu Królestwa Belgii.

Jan Roszkowski – wiolonczelista, kompozytor wykształcony w duchu muzyki klasycznej, który porusza się również w innych gatunkach od jazz/rock po awangardową muzykę improwizowaną. Debiut fonograficzny w sierpniu 2018 roku, płyta CD z utworami Karola Lipińskiego nagrana dla wytwórni NAXOS. Płyta została nominowana do International Classical Music Awards (ICMA 2019). Jako solista zadebiutował w Steinway Hall w Nowym Jorku, a miesiąc po wiolonczelowym debiucie podczas XIV Festiwalu Chopin & Friends, odbyła się oficjalna premiera pierwszego utworu artysty The Aquarian Age, która spotkała się z bardzo entuzjastycznym odbiorem publiczności na Manhattanie. Jan komponuje muzykę do filmów dokumentalnych i fabularnych. W 2017 roku, napisał ścieżkę dźwiękową do filmu fabularnego „Defekt Serca” w reżyserii Bogdana Kozuli. Następnie w kolaboracji z Mirem Kępińskim nagrał muzykę do filmów „Lord Finn” i  „In This Gray Place”. Jest laureatem stypendiów Hans & Klara Bauer oraz Fulbrighta. Jan ukończył Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie i Manhattan School w Nowym Jorku, gdzie studiował: wiolonczelę, kompozycję oraz improwizację. Zdobywca 3 nagrody na XXVII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu oraz I nagrody na  Konkursie Kameralnym w Warszawie. Występował na takich festiwalach jak EFG London Jazz Festival, 26th Vilnius Jazz Festival (Wilno), XIV Chopin & Friends Festival (Nowy Jork) oraz Delemont Jazz Days (Szwajcaria).

https://www.youtube.com/watch?v=cqu5qbVPxjs

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na koncert braci Roszkowskich w Suwalskim Ośrodku Kultury. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy do 16 października do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: W jakim projekcie suwalczanie mogli ostatnio usłyszeć na scenie SOK-u braci Roszkowskich? Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrała Agata Truchel.

Filharmonia Suwałk: koncert muzyczna “Jesień mistrzów” z Roshko Brothers w Suwałkach

Dodaj komentarz