Od początku 2020 roku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie będzie realizować rządowy program „Asystent osobisty osoby niepełnoprawnej”. W tej chwili mieszkańcy Suwałk mogą skorzystać z dwóch innych programów: „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” i „Opieka wytchnieniowa”.

Dwa ostatnie programy skierowane są do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i ich opiekunów. Z usług opiekuńczych mogą skorzystać osoby do 75. roku życia, które nie przekraczają 350 proc. kryterium dochodowego (2453 zł). Dotychczas z programu skorzystało 21 osób. Z kolei opieka wytchnieniowa to propozycja dla opiekunów osób dorosłych ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. W tym przypadku istnieją limity dotyczące 240 godzin w roku do wykorzystania. Pomoc wytchnieniowa nie jest uwarunkowana kryterium dochodowym.

Nowy program – asystent osobisty – adresowany jest do pełnoletnich osób niepełnosprawnych. Asystent towarzyszy osobie w wyjściu i dojazdach do domu, pracy, na wydarzenia kulturalne, zakupach, załatwianiu spraw urzędowych itp. Usługi realizuje 7 dni w tygodniu w godz. 7.00 – 22.00 nie częściej niż przez 30 godzin w ciągu miesiąca. Budżet programu w Suwałkach wynosi 112 tys. złotych i zaplanowany jest dla maksymalnie 10 osób.

Więcej o programach mówi Lilianna Zielińska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach:

Leszek Lewoc, dyrektor MOPR-u:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj