W ubiegłą niedzielę, 10 listopada z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą mieszkańcy Suwałk po raz kolejny skorzystali z bezpłatnych badań poziomu cukru i ciśnienia tętniczego oraz bezpłatnych konsultacji z diabetologiem w ramach akcji „Szkoła cukrzycy”.

To projekt realizowany ze środków Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak ocenia lek. diabetolog, Ewa Korneluk – organizatorka akcji profilaktycznej – z badań  w ciągu czterech godzin skorzystało ponad 350 osób.

Około 60 osobom udzielono indywidualnych porad diabetologicznych. Tak jak i podczas poprzednich akcji dużym zainteresowaniem cieszyło się indywidualne wyliczanie BMI i porównywanie go z należną masą ciała.

W czasie badań profilaktycznych u kilkunastu osób stwierdzono podwyższony poziom cukru we krwi. Osoby te zostały skierowane na dalsze badania.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Im wcześniej zostanie rozpoznana – w swoim początkowym okresie przebiega bezobjawowo – tym łatwiejsze jej leczenie. Zdaniem doktor Korneluk łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego już po raz dwunasty w Suwałkach zorganizowana została tego typu akcja profilaktyczna.

Szacuje się, że na terenie naszego miasta i okolic na cukrzycę choruje około 3 tys. osób, a drugie tyle nie jest świadome swojej choroby. Cukrzyca we wczesnym okresie nie daje żadnych objawów. Wczesne zdiagnozowanie cukrzycy i jej skuteczne leczenie pozwala uniknąć poważnych powikłań takich jak: zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, amputacja nóg, utrata wzroku.

Badania profilaktyczne nie są jedyną akcją, jaka jest organizowana przez doktor Ewę Korneluk. W każdy drugi czwartek miesiąca o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej aquaparku odbywają są spotkania edukacyjne w ramach „Szkoły cukrzycy”. Wykłady są skierowane do osób chorych na cukrzycę, ich rodzin, a także osób zdrowych, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat tej choroby. Najbliższe spotkanie odbędzie się 14 listopada 2019.

Fot. organizatorzy akcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj