W ubiegłą niedzielę, 10 listopada z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą mieszkańcy Suwałk po raz kolejny skorzystali z bezpłatnych badań poziomu cukru i ciśnienia tętniczego oraz bezpłatnych konsultacji z diabetologiem w ramach akcji „Szkoła cukrzycy”.

To projekt realizowany ze środków Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak ocenia lek. diabetolog, Ewa Korneluk – organizatorka akcji profilaktycznej – z badań  w ciągu czterech godzin skorzystało ponad 350 osób.

Około 60 osobom udzielono indywidualnych porad diabetologicznych. Tak jak i podczas poprzednich akcji dużym zainteresowaniem cieszyło się indywidualne wyliczanie BMI i porównywanie go z należną masą ciała.

W czasie badań profilaktycznych u kilkunastu osób stwierdzono podwyższony poziom cukru we krwi. Osoby te zostały skierowane na dalsze badania.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Im wcześniej zostanie rozpoznana – w swoim początkowym okresie przebiega bezobjawowo – tym łatwiejsze jej leczenie. Zdaniem doktor Korneluk łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego już po raz dwunasty w Suwałkach zorganizowana została tego typu akcja profilaktyczna.

Szacuje się, że na terenie naszego miasta i okolic na cukrzycę choruje około 3 tys. osób, a drugie tyle nie jest świadome swojej choroby. Cukrzyca we wczesnym okresie nie daje żadnych objawów. Wczesne zdiagnozowanie cukrzycy i jej skuteczne leczenie pozwala uniknąć poważnych powikłań takich jak: zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, amputacja nóg, utrata wzroku.

Badania profilaktyczne nie są jedyną akcją, jaka jest organizowana przez doktor Ewę Korneluk. W każdy drugi czwartek miesiąca o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej aquaparku odbywają są spotkania edukacyjne w ramach „Szkoły cukrzycy”. Wykłady są skierowane do osób chorych na cukrzycę, ich rodzin, a także osób zdrowych, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat tej choroby. Najbliższe spotkanie odbędzie się 14 listopada 2019.

Fot. organizatorzy akcji

Dodaj komentarz