Miłość do książek to uczucie na całe życie: lektury zwalczają nudę, niosą pociechę, są inspiracją, zachęcają do podróży, rozbudzają ciekawość świata. Znaczenia książek nie sposób przecenić, warto zatem rozwijać czytelniczą pasję. Dobrze jest zacząć jak najwcześniej – maluchy wychowane w otoczeniu książek nasiąkają zamiłowaniem do literatury.

Niektórzy pamiętają jeszcze, jakim deficytowym dobrem były niegdyś książki. Dziś dostępność nie jest problemem, oferta wydawnicza przyprawia wręcz o zawrót głowy. Na wszystkie ciekawe tytuły zabrakłoby miejsca w domowych biblioteczkach, zatem z pomocą przychodzą biblioteki. Warto tam zaglądać, bo znajdziemy tu nowinki wydawnicze i klasykę, do której lubimy wracać, szkolne lektury, poradniki, literaturę naukową i rozrywkową.

Możemy także otrzymać książkę w prezencie! To niespodzianka dla najmłodszych – jeszcze nie czytelników, bo takie maluchy samodzielnie nie poznają treści książek, ale na pewno – dla młodych odbiorców literatury. To kontynuacja inicjatywy sprzed dwóch lat – wówczas to Instytut Książki rozpoczął akcję wspierania rozwoju czytelnictwa. Jako że warto czytać już od pierwszych dni życia pociechy, zatem na oddziałach noworodkowych rodzice otrzymywali „czytelniczą wyprawkę” – zbiór wierszy dla najmłodszych autorstwa wybitnych poetów polskich tworzących dla dzieci. Znalazły się w nim utwory Wandy Chotomskiej, Ludwika Jerzego Kerna, Ewy Szelburg-Zarembiny, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Papuzińskiej i Józefa Czechowicza. Pięknie ilustrowana przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka książka doczekała się godnej swego rodzaju kontynuacji, czyli pozycji dla nieco starszych odbiorców. „Pierwsze czytanki” również przekazywane są bezpłatnie, tym razem w bibliotekach, a odbierać je mogą przedszkolaki, dzieci w wieku 3-6 lat.

I tym razem grono autorów jest zacne – to pisarze i poeci znani, lubiani, cenieni. Są tu nazwiska bliskie starszemu pokoleniu – jak choćby Joanna Papuzińska, Wanda Chotomska, Czesław Janczarski, Hanna Januszewska czy Adam Bahdaj, ale znajdziemy też teksty współczesnych twórców: Liliany Bardijewskiej, Zofii Staneckiej, Anny Onichimowskiej, Małgorzaty Strzałkowskiej, Michała Rusinka, Agnieszki Frączek, Marcina Brykczyńskiego, Grzegorza Kasdepke. Teksty zabawne, mądre, ciekawe, mówiące o uczuciach, relacjach, o wyobraźni, o codziennych ważnych sprawach najmłodszych zyskały piękną, nietuzinkową oprawę wizualną. Ilustracje do drugiej części czytelniczej wyprawki stworzył wybitny artysta, malarz, historyk sztuki Józef Wilkoń, wielokrotnie nagradzany w kraju i poza granicami.

Ale piękna i mądra książka to nie koniec niespodzianek, które czekają na dzieci w bibliotece! Takie wzruszające i wywołujące uśmiech na twarzach opowieści i wiersze, jakie umieszczone zostały w tym zbiorze, czytać można wielokrotnie, ale budzą one apetyt na więcej, na poznawanie nowych historii, na przeczytanie innych książek napisanych przez autorów tych tekstów, na dowiedzenie się, jakie przygody przeżył ze swoim tatą Kacper czy ze swym dziadkiem Ryś, co się jeszcze przydarzyło małemu pingwinkowi Pik-Pokowi. W bibliotece znajdą najmłodsi odpowiedzi na te pytania i mnóstwo interesujących, zachwycających lektur, które umilą czas, rozbudzą ciekawość, dostarczą wiedzy i pomysłów do zabaw. A wypożyczanie umili zbieranie naklejek – każde dziecko wraz z książką otrzyma Kartę Małego Czytelnika, na której przy kolejnych wizytach w bibliotece będzie gromadziło nalepki. Po zebraniu dziesięciu czytelnicze zainteresowania malucha zostaną poświadczone honorowym, imiennym dyplomem.

Do bibliotek trafiło trzysta tysięcy książek. Wiele z nich zajmuje szczególne miejsce na półeczkach w pokojach przedszkolaków, a zawarte w „Pierwszych czytankach” teksty należą do ulubionych opowieści małych odbiorców. Akcja trwa nadal – wciąż jeszcze w Bibliotece Publicznej w Suwałkach oraz we wszystkich jej filiach odebrać można czytelniczą wyprawkę dla przedszkolaków – książkę dla dziecka, poradnik dla rodziców („Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”) oraz Kartę Małego Czytelnika do kolekcjonowania naklejek.

W broszurze rodzice znajdą czytelnicze inspiracje, wskazówki, porady. Jak zapewniają pracownicy Oddziału dla Dzieci, akcja rzeczywiście przynosi efekty. Rodzice ubolewający nad małym zainteresowaniem pociech lekturami mogą przekonać się, że takie docenienie własną kartą połączone ze zbieraniem naklejek rzeczywiście budzi zaciekawienie, motywuje i mobilizuje. Odwiedzając Oddział dla Dzieci można zobaczyć, że jest tu kolorowo, wesoło. Nie brakuje zabawek, dostęp do książek jest bardzo dogodny, zatem nawet mali odbiorcy mogą brać czynny udział w decydowaniu, co wypożyczyć. Biblioteka Publiczna w Suwałkach zachęca także rozmaitymi zajęciami, spotkaniami z pisarzami, także tworzącymi dla najmłodszych.

Gdy za oknem wcześnie zapada zmrok, a aura nie nastraja do zbyt długiego przebywania na podwórku, warto zaprzyjaźnić się z książkami, które umilą każdą chwilę!

Bezpłatne wyprawki można otrzymać w wypożyczalni Oddziału dla Dzieci (ul. E. Plater 33A), w Filii nr 1 (ul. Szpitalna 60), w Filii nr 2 (ul. Klonowa 41) oraz w Filii nr 3 (ul. Północna 26).

Leave a Reply