– Nie ma niebezpieczeństwa, nie przeinwestowaliśmy. To budżet bezpieczny i prorozwojowy – tak projekt budżetu Suwałk na 2020 rok określił podczas czwartkowej (14 listopada) konferencji prasowej w Ratuszu prezydenta miasta, Czesław Renkiewicz. 

Prezydent podkreślił jednak, że konieczna będzie „racjonalna gospodarka finansowa” i „oglądanie każdej złotówki z kilku stron”. Plan zakłada m.in. niższe niż w roku bieżącym nakłady inwestycyjne i podwyżki wynagrodzeń. 

Dochody planowane są na poziomie 485,9 mln złotych (w tym dochody bieżące – 449,8 mln zł, a majątkowe – 36, 1 mln zł). Z kolei wydatki planowane są na poziomie 496,2 mln złotych (w tym bieżące 433, 7 mln zł, majątkowe – 62,5 mln zł). Deficyt wyniesie ponad 10,3 mln złotych i w całości zostanie pokryty z kredytu. Jak zapowiedział Czesław Renkiewicz – planowany kredyt w wysokości 25,2 mln złotych zostanie przeznaczony na pokrycie wspomnianego deficytu i spłatę rat wcześniejszych kredytów. Zadłużenie miasta wyniesie w 2020 roku – według prognoz – 225,7 mln złotych.

– Aby zmniejszyć zadłużenie miasta, konieczne jest zrównoważenie budżetu, a więc nie zaciąganie większych kredytów na spłatę starego długu i pokrycie deficytu budżetowego. To pierwszy krok. Póki co, budżet na 2020 rok nie będzie budżetem zrównoważonym. Musimy zwiększyć zadłużenie do 225 mln zł, żeby wykonać to, co planujemy – zaznaczył  prezydent Czesław Renkiewicz, dodając, że z jednej strony radni narzekają, że samorząd nie chce realizować ich wniosków ze środków własnych, a z drugiej, że zadłuża miasto.

O projekcie budżetu na 2020 rok mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk:

Wśród najważniejszych inwestycji na 2020 rok wymienić należy: termomodernizację suwalskich przedszkoli – 10 mln zł; III etap przebudowy ulicy Sejneńskiej – 8,2 mln zł; projekt transportowy polegający na zakupie autobusów i budowie systemu roweru miejskiego – 7,5 mln zł w 2020 roku z całej kwoty niemal 30 mln zł; rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 4 (ze środków własnych samorządu) – 7,5 mln zł czy rozbudowę Zespołu Szkół nr 6 w Suwałkach – 7,3 mln zł.

Także i w przyszłym roku wiele zadań samorządu przejmą NGO-sy (działania za ponad 5 mln zł). Będzie też funkcjonował Suwalski Budżet Obywatelski z kwotą 2,6 mln złotych do podziału na inwestycje i projekty społeczne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj