Rozpoczęły się zapisy na VIII Maraton Wigry, który odbędzie się 22 sierpnia 2020 roku. Aby pobiec na jednej z dwóch tras wiodących przez najpiękniejsze zakątki Wigierskiego Parku Narodowego, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.maratonwigry.pl oraz opłacić swój start. Potem zostaje już tylko trenować przez kolejne dziewięć miesięcy.

A trenować jest do czego! Do dyspozycji biegaczy będą dwie trasy: 42 km Maraton Wigry oraz 13 km Pogoń za Bobrem. Obie trasy mają charakter biegu przełajowego z minimalną ilością asfaltu (mniej niż 10%), obfitują za to w piękne widoki, wąski i kręte ścieżki oraz odrobinę podbiegów i zbiegów, które bez wątpienia urozmaicą biegową podróż przez Suwalszczyznę (suma podbiegów na trasie maratońskiej, to niemal 500 metrów w pionie).

Ale przełajowe trasy to nie jedyne wyzwanie stojące przed biegaczami. Jak twierdzą zawodnicy, którzy już niejeden Maraton Wigry przebiegli, nad Wigrami najbardziej spowalniają ich… punkty odżywcza. A to za sprawą niezwykłego menu. O ile na biegowych imprezach najczęściej pożywieniem są owoce i ciastka, o tyle tutaj mamy całą gamę regionalnych produktów Suwalszczyzny. Soczewiaki, babka ziemniaczana, małosolne ogórki, sękacze i mrowiska, a także domowy podpiwek czekają na bufetach rozmieszczonych na trasie. Na mecie regeneracja przebiega sprawniej dzięki litewskiemu chłodnikowi i kartaczom. Nie wspominamy już o Ziemniak Party w przeddzień biegu oraz grillowaniu po zawodach. Jedno jest pewne – z Maratonu Wigry nikt nie wyjeżdża chudszy niż przyjechał.

A przyrodnicze i gastronomiczne uroki Suwalszczyzny podziwiali już zawodnicy z całego świata – poza stałą reprezentacją zawodników z Litwy, nad Wigry zjeżdżali zawodnicy z Belgii, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. W najbliższej edycji organizatorzy, Fundacja Ultra oraz Wigierski Park Narodowy przygotują dla biegaczy aż 600 pakietów.

Maraton Wigry, to nie tylko impreza sportowa, ale też wspaniała okazja do spędzenia weekendu z rodziną. Dla najmłodszych dostępna jest Strefa Dzieci, gdzie biegacze mogą zostawić swoje pociechy na czas biegu. Organizatorzy zapowiadają też dodatkowe atrakcje, jak degustacje lokalnych produktów, targi regionalnego rzemiosła, a być może także wątek muzyczny. Na podstawie szacunków z lat poprzednich przewiduje się, że na maratoński weekend zjedzie do Starego Folwarku i okolic nawet 1500 biegowych turystów. Maraton Wigry będzie więc świetnym przedłużeniem sezonu dla lokalnej branży turystycznej.

Film z edycji 2018:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj