Siedemnaście obrazów autorstwa pochodzącej z Augustowa Aleksandry Batury można oglądać od środy, 18 grudnia w Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłły w Suwałkach. Jak przekonuje artystka – w przypadku tej wystawy pustynia jest terminem bardzo metaforycznym.

To pierwsza wystawa artystki w tej części Polski. Wcześniej prace Aleksandry Batury można było zobaczyć m. in. w: Krakowie i Sopocie, a także w Portugalii, Szwajcarii i w Niemczech. 

„Pustynia przywodzi na myśl nierzeczywiste, odrealnione krajobrazy, inne planety, lub światy duchowe niepoznane przez człowieka, wyśnione, wyobrażone, wyimaginowane (…). Pustynia może obrazować stan ducha. Będąc na pustyni jest się „gdzieś” i „nigdzie”. Można na nią patrzeć jak na ziemię braku, może być końcem albo początkiem. Temat ten jest mi szczególnie bliski, ważny. Łączy się z doświadczeniami wielu ludzi, również moimi. W pracy twórczej zajmuję się głównie pejzażem, wielkoformatowym, niedopowiedzianym, na granicy abstrakcji. Obszarami istniejącymi realnie, albo w wyobraźni i pamięci. Lubię łączyć różne materiały, często przemysłowe i nie dedykowane malarstwu, żeby zbudować przestrzeń, oddać jej fenomeny (…)”, fragment tekstu do katalogu wystawy Aleksandra Batura, „Pustynia”, malarstwo, 2019.

Aleksandra Batura o swoich pracach i wspomnieniach z Suwalszczyzny:

Andrzej Strumiłło, patron galerii o najnowszej wystawie w CSW: „Obrazy są świetne”

Fot. Niebywałe Suwałki

Aleksandra Batura (ur. 1982 w Augustowie) mieszka i pracuje w Warszawie. Studiowała na wydziale malarstwa ASP w Gdańsku, ASP w Krakowie, gdzie uzyskała tytuł doktora i na Wydziale Sztuk Pięknych Universidade do Porto. Laureatka konkursu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Realizowała projekty artystyczne we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Maceracie i Centro SocialeeXSnia w Rzymie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ma kilka realizacji wideo, eksperymentuje z technikami malarskimi i rysunkowymi. Projektowała i zrealizowała wielkopowierzchniowe murale. Brała udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Jej prace pokazywane były min. w Galerii Instytutu Cervantesa w Porto, w Pałacu Sztuki, w Bunkrze Sztuki i CSW Wiewiórka w Krakowie, dwukrotnie na Nord Art w Rendsburgu (Niemcy), na Art Basel Selection (Szwajcaria), na wystawie Gilcrest Project z Saatchi Art w Beverly Hills (USA), w PGS w Sopocie. Prace Aleksandry pozostają w wielu kolekcjach krajowych i zagranicznych.

 

Leave a Reply