W czwartek, 19 grudnia w Muzeum Okręgowym w Suwałkach zostały zaprezentowane efekty prac konserwacyjnych, którym poddano 6 obrazów ze zbiorów Działu Sztuki. Środki na ten cel wyłożył resort kultury i dziedzictwa narodowego, miasto, a także sponsor.

Wśród zakonserwowanych obrazów znalazły się prace m.in.: Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Włodzimierza Tetmajera, Kazimierza Alchimowicza, Antoniego Piotrowskiego, Kazimierza Górnickiego. Ten ostatni jest autorem poddanego konserwacji portretu suwalczanki Reafaliny Wisznickiej i nie jest wykluczone, że w przyszłości trafi on na wystawę stałą do Muzeum im. Marii Konopnickiej, nad którą pracują Magdalena Wołowska-Rusińska i Krzysztof Skłodowski. Co więcej, muzeum nabyło niedawno inny obraz Górnickiego – na którym widnieje kościół pw. św. Aleksandra. Na początku nowego roku praca zostanie oficjalnie zaprezentowana w muzeum.

Prace konserwatorskie i tym razem przeprowadziła Karina Sosnowska, która od kilku lat współpracuje z Muzeum Okręgowym w tym zakresie. Jak podkreśliła kustosz Eliza Ptaszyńska – konserwacji poddawane są w pierwszej kolejności obrazy bardzo zniszczone lub najnowsze, nabytki muzealne, zazwyczaj obrazy XIX-wieczne.

Więcej o wcześniejszych pracach konserwacyjnych w artykułach poniżej:

Odkrycie podczas prac konserwacyjnych (audio)

“Nowe życie” monachijczyków (audio)

Muzealne zbiory “odświeżone”

Leave a Reply