Balet „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego to baśń przedstawiająca świat dziecięcych zabaw i marzeń, najczęściej wystawiana w czasie świąt Bożego Narodzenia. W grudniu tradycyjnie już obejrzymy ją na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, tym razem w wykonaniu artystów Baletu Opery Kijowskiej.

W wieczór wigilijny w małym niemieckim miasteczku w połowie XIX w. trwają przygotowania do bożonarodzeniowego przyjęcia. W salonie znajduje się pięknie ubrana choinka, a pod nią prezenty. Wśród nich Dziadek do Orzechów, który nie budzi zachwytu wśród dzieci i dorosłych, tylko mała Masza jest nim zauroczona. Przytulając Dziadka do Orzechów, zasypia w fotelu.

We śnie widzi pokojówki, matkę, babcię i dziadka w dziwnych przebraniach. Zza choinki wychodzą myszy, Masza dorośleje, a zabawka ożywa. Dziadek do Orzechów dowodzi zabawkowymi żołnierzami, walcząc z myszami. Wojsko używa armaty i z pomocą Maszy, zwyciężają myszy.

Dziadek do Orzechów zamienia się w Księcia, a Masza – w Księżniczkę. Razem podążają do Krainy Słodyczy. W cukierkowym świecie wszystko cudownie i słodko pachnie, wszyscy są weseli.

W poszczególnych scenach balet wykonuje tańce charakterystyczne: Taniec wieszczki cukrowej, Taniec hiszpański, Taniec arabski, Taniec chiński, Trepak (Taniec rosyjski), Taniec pasterski. Suitę zamyka Walc kwiatów. Zachwycona Masza w końcu jednak budzi się w fotelu z zabawką w ramionach.

Balet „DZIADEK DO ORZECHÓW”: Duża scena OiFP | ul. Odeska 1 – 5 grudnia godz. 11.00; 6 grudnia godz. 11.00, godz. 19.00; 7 grudnia godz. 14.00, godz. 19.00; 8 grudnia godz. 14.00, godz. 18.00.

Muzyka: Piotr Czajkowski

Libretto: Marius Petipa i Iwan Wsiewołożski (wg wersji A. Dumasa baśni „Dziadek do orzechów i Król Myszy” E.T.A. Hoffmanna)

Oryginalna choreografia: Marius Petipa i Lew Iwanow

Twórcy: Dyrektor Baletu Opery Kijowskiej: Alexandr Stoyanov

Artyści: Balet Opery Kijowskiej

W naszym konkursie można wygrać podwójne zaproszenie na balet „Dziadek do orzechów” na Dużej Scenie w niedzielę, 8 grudnia o godz. 14.00. Wystarczy do 5 grudnia do godz. 12.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Kto wystąpił w roli Maszy (Klary) podczas premiery baletu w Sankt Petersburgu? Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrywa Maciej Gryczan.

Ze względu na to, że prawidłową odpowiedź na pytanie przesłało niewiele osób z dużego grona uczestników, publikujemy nazwisko baletnicy, która wykonała rolę Maszy podczas premiery baletu w Sankt Petersburgu: Stanisława Bielińska (Stanislava Belinskaya). Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

Dodaj komentarz