Olej opałowy to jedno z kilku rozwiązań ogrzewania domu. Jeszcze niedawno była to najpopularniejsza w Polsce metoda ogrzewania domów. Aktualnie ustępuje miejsca ogrzewaniu gazowemu lub rozwiązaniom wykorzystującym fotowoltaikę. Jakie są kluczowe zalety i wady ogrzewania olejem? Czy słusznie coraz mniej ludzi decyduje się na zastosowanie ogrzewania kotłem na olej opałowy?

Artykuł partnera.

Zalety ogrzewania domu olejem grzewczym

Ogrzewanie domów olejem opałowym zapewnia komfort termiczny porównywalny z możliwym do osiągnięcia przy wykorzystaniu innych metod grzewczych. Cyfrowe systemy sterowania kotłem pozwalają osiągnąć w pomieszczeniach oczekiwaną temperaturę. Kolejną cechą docenianą przez właścicieli domów w instalacji na olej opałowy, jest bezobsługowa eksploatacja. Piece olejowe, poza okresowymi przeglądami konserwacyjnymi, nie wymagają absolutnie żadnego zaangażowania ze strony domowników. Nowoczesne rozwiązania są bowiem całkowicie zautomatyzowane i bezobsługowe. Ważną zaletą tego sposobu ogrzewania domu jest niezależność od sieci gazowej. Instalację na olej opałowy można użytkować w każdym domu, niezależnie od dostępnej infrastruktury. Własna instalacja pozwala również uniezależnić się od potencjalnych awarii sieci gazowej, które mogą powodować nieoczekiwane problemy. Listę korzyści warto uzupełnić o rozbudowaną sieć dystrybucji paliwa. Olej opałowy można kupić zarówno na stacjach paliw jak i zamówić dostawę do domu. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Dla wielu inwestorów ważne jest również bezpieczeństwo, jakie zapewnia instalacja olejowa. Zamknięta komora spalania kotła sprawia, że na zewnątrz nie wydostają się żadne niebezpieczne substancje. Natomiast fakt spalania całości paliwa powoduje brak zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Wady ogrzewania domu olejem opałowym

Co wpływa na to, że pomimo licznych zalet olej opałowy traci zwolenników? Pierwszym powodem może okazać się poziom kosztów. Analizując wydatki związane z ogrzewaniem, należy skupić się na dwóch płaszczyznach – nakładach inwestycyjnych i kosztach eksploatacyjnych. Nakłady inwestycyjne, jakie trzeba ponieść na przygotowanie instalacji olejowej, nie są wysokie. Zarówno cena urządzeń, jak i wydatki na robociznę, lokalizują tę metodę ogrzewania domu w gronie liderów cenowych. Zdecydowanie inaczej jest w przypadku kosztów eksploatacji. Cena oleju opałowego na stacjach paliw i w innych sieciach dystrybucji powoduje, że bieżące koszty ogrzewania domu są wyższe niż w przypadku wielu paliw alternatywnych. Dlatego wybierając kocioł olejowy, powinno zwrócić się szczególną uwagę na jego sprawność. Ma ona bowiem decydujący wpływ na zużycie paliwa.

Dla niektórych minusem instalacji olejowych jest konieczność wygospodarowania miejsca na zbiornik. Może on zostać ulokowany w pobliżu pieca, w kotłowni, bądź w pomieszczeniu bezpośrednio z nią sąsiadującym. W wyborze miejsca należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami dotyczącymi przechowywania oleju opałowego.

Jakie są korzyści ogrzewania domu olejem opałowym?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, wymagane jest przeprowadzenie dokładnej analizy potrzeb i porównanie jej z zaletami, jak i utrudnieniami związanymi z tą metodą ogrzewania domu. Jednakże nie ulega wątpliwości, że jest to interesujące rozwiązanie. Szczególnie gdy instalację olejową wspomagają inne metody ogrzewania, które pozwalają ograniczyć koszty – np. ogrzewanie kominkowe.

Dodaj komentarz