“Jojo Rabbit”, nominowany w 6 kategoriach do Oscara, to satyryczny obraz II wojny światowej, w którym scenarzysta i reżyser Taika Waititi („Thor: Ragnarok”, „Dzikie łowy”) łączy w charakterystycznym dla siebie stylu humor i patos. Film w Cinema Lumiere będzie dostępny od 31 stycznia.

Gdy niemiecki chłopiec (Roman Griffin Davis jako Jojo) znajduje młodą Żydówkę (Thomasin McKenzie), którą ukrywa na strychu samotnie wychowująca go matka (Scarlett Johansson), jego świat staje na głowie. Mając u boku jedynie idiotycznego wymyślonego przyjaciela, którym jest nikt inny jak sam Adolf Hitler (Taika Waititi), Jojo musi teraz stawić czoła swemu ślepemu nacjonalizmowi. Jojo Rabbit, napisany i wyreżyserowany przez Taika Waititi’ego, oparty jest na książce Christine Leunens „Niebo na uwięzi”, z udziałem Romana Griffina Davisa, Thomasin McKenzie, Taiki Waititi’ego, Rebela Wilsona, Stephena Merchanta, Alfie Allena oraz Sama Rockwella i Scarlett Johansson. Producentami filmu są Carthew Neal, Waititi i Chelsea Winstanley. Ekipa filmowa obejmuje autora zdjęć Mihai Malaimare, scenografa Ra Vincenta, montażystę Toma Eaglesa, kompozytora Michaela Giacchino, projektanta kostiumów Mayes Rubeo, makijażystkę i stylistkę fryzur Dannelle Satherley oraz kierownika efektów wizualnych Jasona Chena.

Jojo Rabbit oferuje niezwykle zabawne, ale i głęboko poruszające, dziecięce spojrzenie na społeczeństwo oszalałe z nietolerancji. Opierając się na swoim żydowskim dziedzictwie i doświadczeniach związanych z uprzedzeniami, zebranymi w okresie dorastania, scenarzysta-reżyser Taika Waititi (którego matka jest Żydówką, a ojciec Maorysem), wypowiada się silnie przeciwko nienawiści za pomocą tej czarnej jak smoła satyry na nazistowską kulturę i zbiorowe szaleństwo Niemców podczas II wojny światowej. Waititi opowiada historię niemal zbyt przerażającą, by podchodzić do niej z powagą – o chłopcu, który, jak wielu w tamtym czasie, został poddany praniu mózgu, aby nabrać absolutnego przywiązania do Hitlera. Następnie wydobywa z niej mroczną, hipnotyzującą komedię, która ostatecznie obnaża toksyczne idee antysemityzmu i prześladowań innych. Balansując na komediowym ostrzu, Waititi miesza wściekłość satyry z upartą wiarą w pokonanie fanatyzmu i nienawiści.

Oparta na uznanej powieści Christine Leunens Caging Skies, wydanej po raz pierwszy w 2004 roku, historia rozpoczyna się w fikcyjnym Falkenheim. W tym uroczym mieście pod rządami nazistów koniec wojny zbliża się wielkimi krokami. Jednak w sypialni 10-letniego Jojo Betzlera oczekiwania na świetlaną przyszłość rosną. Dziś ma wreszcie szansę, na którą czekał przez całe swoje 10 lat życia: dołączyć do Jungvolk, czyli Hitlerjugend. Jojo, łatwowierny i podatny na wszechobecną propagandę, która go otacza, czuje, że jest to jego pierwsza okazja, aby zrobić coś wielkiego i ważnego, aby pomóc chronić samotną matkę, którą kocha ponad wszystko, a może nawet poczuć, że jest częścią czegoś większego od siebie.

– Wiedziałem, że nie chcę stworzyć prostego dramatu o nienawiści i uprzedzeniach, ponieważ przyzwyczailiśmy się do tego stylu dramatu – wyjaśnia Waititi. – Kiedy coś wydaje się zbyt łatwe, lubię wprowadzać chaos. Zawsze uważałem, że komedia jest najlepszym sposobem na podkopanie komfortu publiczności. Tak więc w Jojo Rabbit doprowadzam publiczność do śmiechu, a kiedy już stracą czujność, podsuwam im te małe dramaty, które mają dla nich prawdziwy wpływ – dodaje reżyser.

Dla powieściopisarki Leunens zwięzłe i humorystyczne podejście Waititi’ego do jej książki było pięknym zastosowaniem komedii w celu przekazania historii o ogromnym ciężarze.

Fot. Materiały promocyjne.

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na pokaz filmu „Jojo Rabbit” w Cinema Lumiere. Wystarczy do 29 stycznia do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Za jaki film twórca muzyki do „Jojo Rabbit” dostał Oscara? Zwycięzców wylosujemy.  Bilety wygrywają: Magda Olszewska i Bogdan Osewski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj