Liczą się kreatywność, ciekawe zastosowania zasad fizyki oraz pasja do konstruowania – Politechnika Białostocka zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski do udziału w konkursie Niesamowita Maszyna.
W tej nietypowej, widowiskowej rywalizacji stawką są indeksy na wybrane kierunki studiów na Politechnice Białostockiej oraz nagrody pieniężne.
Aby wziąć udział w zabawie, należy zbudować urządzenie na wzór maszyny Rube’a Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału. Niesamowite maszyny można budować w pojedynkę lub w maksymalnie 3-osobowych drużynach, pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Działanie konstrukcji powinno być sfilmowane, a nagranie umieszczone na portalu YouTube. Opis działania urządzenia i dokumenty zgłoszeniowe należy wysłać na adres promocja@pb.edu.pl oraz pocztą do 28 lutego 2020 r.
O czym powinni pamiętać kreatywni konstruktorzy niesamowitych maszyn?
• Maszyna musi składać się z połączonych ze sobą mechanizmów, a wprawiona w ruch powinna pracować samodzielnie nie krócej niż 20 sekund, jednak nie dłużej niż 120 sekund.
• Powierzchnia urządzenia nie może przekraczać wymiarów ławki szkolnej tj. 120 cm x 70 cm a maksymalna wysokość urządzenia nie może przekraczać 150 cm.
• Technika wykonania jest dowolna. Do budowy możecie wykorzystać przedmioty codziennego użytku, zabawki, pomoce szkolne etc.
• Wykorzystywane urządzenia elektryczne mogą pracować pod maksymalnym napięciem 24 V. Jeżeli chcecie używajcie baterii lub akumulatorów, zabronione jest użycie napięcia sieciowego.
Wszystkie prace konkursowe oceni kilkuosobowa komisja. Maksymalnie 10 drużyn konstruktorskich zostanie zaproszonych na wielki finał, który odbędzie się 3 kwietnia na Politechnice Białostockiej. Wtedy najlepsze drużyny na żywo zaprezentują działanie swoich konstrukcji, a jury wyłoni zwycięzców.
Laureaci pierwszego miejsca otrzymają nagrodę pieniężną o wartości 5 tys. złotych oraz indywidualnie prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na wybranym kierunku na Wydziale: Architektury, Budownictwa i Nauk o Środowisku, Elektrycznym, Inżynierii Zarządzania (z pominięciem konkursu świadectw). Za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca uczestnicy otrzymają odpowiednio 2 tys. i 1,5 tys. złotych. Dodatkowo tysiąc złotych otrzyma szkoła ponadpodstawowa, w której uczą się zwycięzcy konkursu. Do mentora zwycięskiej drużyny trafi także specjalna nagroda pieniężna o wartości 500 zł.
Warto dodać, że ogólnopolski konkurs „Niesamowita Maszyna” został doceniony w konkursie Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” – Genius Universitatis na najbardziej kreatywną kampanię rekrutacyjną szkoły wyższej. Zajął pierwsze miejsce w kategorii „event wspierający rekrutację”.
Harmonogram konkursu „Niesamowita Maszyna”:
• etap 1 – do 28 lutego 2020 r. – termin nadsyłania dokumentów zgłoszeniowych oraz publikacji filmów konkursowych na serwisie YouTube,
• etap 2 – 3 kwietnia 2020 r. – finał konkursu na Politechnice Białostockiej. W finałowej rozgrywce weźmie udział maksymalnie 10 zespołów, wyłonionych przez kapitułę konkursu po zakończeniu etapu pierwszego.
Szczegóły: https://pb.edu.pl/niesamowitamaszyna/