Docenianie obiecujących projektów artystycznych daje możliwość twórcom wyrazić siebie, stworzyć teksty kultury przemawiające do odbiorców. Dzięki stypendiom Prezydenta Miasta Suwałk powstały cykle obrazów, książki, nie brakowało i muzycznych przedsięwzięć. Można by wręcz powiedzieć, że miniony rok stał pod znakiem takich projektów.

W gronie stypendystów znalazł się Jan Czarniecki (przypomnijmy w tym miejscu wywiad z grudnia ubiegłego roku)  – gitarzysta i współzałożyciel Suszu otrzymał środki na wydanie płyty zespołu. Niespełna piętnaście tysięcy złotych zostało naprawdę dobrze spożytkowane. W swych utworach Susz łączy ciekawe brzmienia z poetyckimi fascynacjami. Fani grupy doskonale pamiętają muzyczne wersje wierszy Mariny Cwietajewej, tym razem członków grupy zainspirowała poezja Bolesława Leśmiana, zatem na płycie wydanej w ramach realizacji stypendium to właśnie wiersze tego poety wykonuje Monika Rudowicz.

Prace nad krążkiem trwały kilka miesięcy – i już w czasie tegorocznych koncertów można było usłyszeć niektóre z tych utworów. Gorąco przyjmowane upewniły zespół co do trafności wyboru takiego właśnie materiału. Na płycie prócz pięciorga artystów tworzących Susz usłyszeć można także gości – muzyków pochodzących z Suwalszczyzny: Grzegorza Bogdana, Macieja Popiela (związanego z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego), multiinstrumentalistę Radka Polakowskiego (znanego chociażby z Pablopavo, i tu ciekawa parelela: w przeddzień koncertu w Suwalskiej Bibliotece odbędzie się spotkanie z Pawłem Sołtysem).

W utworze „Romans” na cymbałach zagrała Ania Broda, również multiinstrumentalistka, wokalistka, zaprzyjaźniona – i z zespołem, i z naszym regionem.

Jeszcze jeden suwalski akcent związany z płytą to aspekty wizualne – nowe logo zespołu, okładkę „Romansu” oraz artystyczne wizualizacje do utworów z płyty opracowała Marta Taraszkiewicz, suwalska malarka i graficzka.

Płyta „Romans” to wydawnictwo wysmakowane – zapadająca w pamięć muzyka, silny, poruszający głos wokalistki – to doceniają i krytycy, i słuchacze. Tym bardziej cieszy fakt, że będzie można zespół usłyszeć już niebawem – w ostatni piątek lutego, w Sali im. Andrzeja Wajdy w Suwalskim Ośrodku Kultury grupa zaprezentuje materiał powstały w ramach stypendium. Warto dodać, że wystąpią także goście – Ania Broda i Maciej Popiel.

Wstęp na ten wyjątkowy koncert jest bezpłatny, wejściówki do odbioru w kasie SOK-u.

Koncert zespołu SUSZ w ostatni piątek lutego, 28.02.2020 roku – na zakończenie uroczystości wręczenia nagród i stypendiów Miasta Suwałki. Początek gali o godz. 19.00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj