Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzymał kolejne dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki dotacji z programu „Teatr i taniec” jesienią odbędzie się czwarta edycja festiwalu „Kierunek Wschód”.

Wydarzenie to przegląd teatralny prezentujący kulturę pogranicza. Celem festiwalu jest upowszechnianie międzynarodowej idei Partnerstwa Wschodniego. W ramach wydarzenia prezentowane są spektakle artystów z krajów Partnerstwa, a także teatrów z Polski, które podobnie jak białostocka instytucja, ulokowane są na pograniczach kulturowych. Wydarzenie służy zacieśnianiu współpracy Teatru Dramatycznego z zespołami z zagranicy oraz z innymi teatrami i artystami z naszego kraju.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2017 roku. W trakcie trzech dotychczasowych odsłon wydarzenia w Białymstoku wystąpili artyści z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Gruzji, a także z Rzeszowa, Bielska-Białej i Torunia.

– Jestem niezwykle szczęśliwy, że festiwal „Kierunek Wschód” zyskał uznanie osób oceniających
pomysły instytucji z całej Polski. Radość jest tym większa, że zajmujemy drugie miejsce na liście rankingowej. To potwierdza, że nasze pomysły są wartościowe. Cieszę się, że po raz kolejny będziemy mogli zaprosić na tę wspólną podróż na Wschód – komentuje Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Dotacja dla festiwalu „Kierunek Wschód IV” to już piąte z dofinansowań, jakie Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzyma w tym roku. W ramach ministerialnych programów instytucja pozyskała już grant na realizację projektu „Archiwum Cyfrowe Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku – etap III”. Dzięki dotacji możliwe będzie zdigitalizowanie kolejnej części zbioru archiwum artystycznego. Pomoc z programu „Kultura Dostępna” umożliwi stworzenie spektaklu „Cicho… sza…” dla dzieci ze spektrum autyzmu. W ramach dofinansowania z programu „Infrastruktura kultury” możliwy będzie zakup sprzętu oświetleniowego i multimedialnego. Ponadto, w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, teatr zrealizuje zadanie „Wolne dziecko”, które zajęło siódme miejsce wśród ponad 1353 projektów z całej Polski.

Dodaj komentarz