Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) – Sekcja równoległa za film „Lighthosue” dla Roberta Eggersa to potwierdzenie uznania krytyków dla dzieła reżysera, ale na uwagę i docenienie zasługuję także współautor scenariusza – brat Roberta, Max Eggers oraz wcielający się w role latarników znakomici aktorzy – Willem Dafoe i Robert Pattinson. Do tego hipnotyzujące zdjęcia, sugestywna muzyka, świetny montaż – film robi niebagatelne wrażenie na widzach, zatem trwający niemal dwie godziny seans trzyma w napięciu i dostarcza wielu emocji.

Sceneria niewielkiej wyspy stanie się miejscem mrocznej historii rywalizacji, walki, ścierania się silnych jednostek. Doświadczony Tom i młody Ephraim są na siebie skazani, przez cztery tygodnie będą musieli znosić siebie nawzajem, starać się ułożyć wzajemne relacje, by wypełnić powierzone im obowiązki – opiekę nad latarnią morską. Ta jak wiadomo jest niezbędna nocą, zatem właśnie o takiej porze rozgrywa się gros wydarzeń. Ciemność, mrok potęgują grozę, do tego każdy z bohaterów ma swoje tajemnice. Ich rywalizacja przerodzi się w dramatyczne zmagania, nie bez wpływu na psychikę mężczyzn są ekstremalne warunki, w jakich się znaleźli.

W „Lighthouse” znajdziemy odwołania do mrocznych tekstów kultury, kultowych horrorów. W ten klimat wpisuje się także forma obrazu – czarno-biała klisza, format zbliżony do kwadratu, niesłychanie oddziałująca gra świateł i cieni.

Augustowski DKF Kinochłon pokaże obraz Roberta Eggersa w ramach nowego cyklu „Czasami Nocami”. „Lighthouse” zapoczątkuje go w poniedziałek, 17 lutego o godzinie 20.00.

Bilety na tę projekcję nabyć można w siedzibie Augustowskich Placówek Kultury, ul. Nowomiejska 41 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w kinie „Iskra”. Karnet na cztery pokazy ważny przez pół roku kosztuje 50 zł, pojedynczy bilet – 15 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj