To nie żart – w Michałowie w woj. podlaskim powstaje pierwsza w Polsce szkoła disco polo z klasą o profilu estradowym. Jeszcze 20 lat temu uczyło się tu ponad 850 uczniów. W tym roku jest ich zaledwie 60, a w klasie maturalnej tylko czworo. Jeśli pomysł chwyci, na co liczą władze samorządowe, szkoła znów będzie tętnić życiem.

– Nasze Liceum Ogólnokształcące posiada długą tradycję. W tym roku szkoła obchodzi 72-lecie istnienia. Przejmując szkołę w ubiegłym roku od starostwa powiatowego w Białymstoku, podjęliśmy ogromne wyzwanie. Próbowaliśmy różnych pomysłów na szkołę, podejmowaliśmy współpracę z firmami z regionu, ale rzeczywistość zweryfikowała nasze starania – powiedział burmistrz Michałowa Marek Nazarko. – A z czego najbardziej słynie Podlasie w całej Polsce? Z muzyki disco polo. Dlatego postanowiliśmy utworzyć pierwszą w Polsce Szkołę Disco Polo – dodaje.

Samorząd Michałowa chce stworzyć młodym ludziom warunki do rozwijania pasji i zamiłowań, ale głównie możliwość zdobycia wykształcenia średniego i zdania matury. Stąd pomysł na dwie klasy LO, jedna ogólna, druga o profilu estradowym.

– Tworząc klasę estradową, stwarzamy możliwości, by młodzież wygrała marzenie – podkreślił burmistrz Marek Nazarko.

Samorząd już nawiązał współpracę z firmą Green Star i Marcinem Millerem, liderem zespołu Boys. Dzięki współpracy z firmą Green Star wszystkie zajęcia w Liceum w Michałowie odbywać się będą pod opieką specjalistów i gwiazd związanych ze sceną klubową i nurtem disco polo, ale nie tylko. Część uczniów może lepiej będzie odnajdywać się w innych gatunkach muzycznych. Dla nich szkoła również zadba o specjalistów.

– To na początek, liczymy na współpracę z innymi, bo kto nie chce tworzyć historii – dodał burmistrz Marek Nazarko.

Możliwości, jakie kryją się pod nazwą klasy o profilu estradowym przedstawił zebranym zastępca burmistrza Michałowa Konrad Sikora. – Liceum w Michałowie, oprócz zwykłej klasy ogólnokształcącej, zaoferuje możliwość nauki w klasie estradowej. W ramach zajęć obowiązkowych uczniowie będą mieli do wyboru zajęcia wokalne, muzyczne (gra na instrumentach) lub taneczne. W pierwszej klasie będzie również realizowany przedmiot muzyka, a przez cały okres nauki na poziomie rozszerzonym historia muzyki – zaznaczył.

Szkoła będzie również oferować uczniom zajęcia dodatkowe, które będą w większy sposób odpowiadać na ich zainteresowania. Takie zajęcia będą obejmować kształcenie w zakresie techniki studyjnej. Dzięki temu poznają tajniki pracy realizatora dźwięku czy też produkcji muzycznej. Dowiedzą się, jak nagrywać partie wokalne i instrumenty oraz jak tworzyć choćby podkłady muzyczne. Gmina dysponuje własnym studiem nagrań, z którego uczniowie będą mogli swobodnie korzystać.

Kolejne zajęcia dodatkowe, z których będą mogli skorzystać uczniowie to zajęcia dotyczące techniki scenicznej. Jaki sprzęt jest wykorzystywany na scenie, jak się go ustawia, jak steruje się światłami – na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielać będą osoby na co dzień pracujące przy organizacji dużych imprez plenerowych i imprez klubowych. W Gminie Michałowo organizowanych jest sporo imprez kulturalnych i sportowych. Uczniowie będą mieli szansę nie tylko na nich występować, ale również dowiedzieć się jak takie eventy zorganizować i jak odpowiednio przygotować scenę do występów.

Oprócz tego, szkoła zaoferuje uczniom możliwość poznania tajnik DJ-ingu i zawodu prezentera muzycznego. To w przyszłości pozwoli umiejętnie poprowadzić szkolne czy też w przyszłości komercyjne imprezy.

Samorząd liczy na to, że w szkole zaczną działać zespoły. Uczniowie chcący pracować w grupach, jak i soliści, będą mogli pod okiem ekspertów szykować swój repertuar, przygotować się do występów scenicznych, ale także poznają zagadnienia związane z prawem autorskim i kwestiami związanymi z kreowaniem wizerunku. Będą mogli nagrywać swoje piosenki w michałowskim studiu nagrań.

– Najważniejsze są dwa stwierdzenia. Po pierwsze praktyczność nauczania. Chcemy, by uczniowie w tej szkole mieli styczność z zawodowcami, z praktykami, którzy zrobili karierę i będą potrafili przekazać wiedzę młodym ludziom. Druga sprawa to matura z pasją. Chcemy dać młodym ludziom szansę i liczymy na to, że ten pomysł chwyci – podkreślał Konrad Sikora, wymieniając możliwości, klasy estradowej.

Fot. źródło: szkoła w Michałowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj