Kiedy wybierasz perfumy, bierzesz pod uwagę nie tylko kompozycję nut, lecz także to, jak długo utrzymują się one na skórze. Żywotność aromatu to jeden z podstawowych czynników, które decydują o atrakcyjności upatrzonego produktu. Nikt nie lubi kupować kota w worku, dlatego zanim zdecydujesz się na nabycie flakonu, dowiedz się, od czego zależy trwałość zapachu.

Materiał partnera.

Najważniejszą kwestią jest stężenie olejków eterycznych w pachnidle. To ono rozstrzyga o intensywności woni, a co za tym idzie – również jej trwałości. W drogeriach bardzo rzadko można spotkać prawdziwe perfumy (parfum), które zawierają 20-40% esencji zapachowych. Produkty, które widzisz na sklepowych półkach, to:

Woda perfumowana (eau de parfum, EDP) – ilość zawartych w niej olejków wynosi 10-20%, co czyni ją drugim pod względem mocy aromatem. Takie natężenie nut gwarantuje trwałość specyfiku nawet przez cały dzień.

Woda toaletowa (eau de toilette, EDT) – 5-10% esencji eterycznych pozwalają utrzymać zapach na skórze maksymalnie przez kilka godzin.

Woda kolońska (eau de Colgne, EDC) – jest to kosmetyk, który jednoznacznie kojarzy się z produktem dla mężczyzn. Stężenie olejków wynosi w nim około 3-5%, przez co do zachowania ciągłości woni konieczne jest powtarzanie aplikacji kilkakrotnie w ciągu dnia.

Woda odświeżająca (eau fraîche) – specyfik ten służy jedynie wzmacnianiu zapachu. Ilość zawartych w nim esencji to tylko 1-3%.

Oczywiście, wysokie stężenie olejków nie jest jedyną wytyczną, po której możemy ocenić żywotność woni. Równie istotne są także jakość komponentów użytych do stworzenia pachnidła, intensywność składowych nut, a także fragment ciała, na który rozpylimy kosmetyk.

Jeżeli chodzi o ostatni punkt, najodpowiedniejszymi partiami są te, gdzie bezpośrednio pod skórą znajduje się większa ilość naczyń krwionośnych. W tych miejscach temperatura jest nieco wyższa, dzięki czemu zapach ma szansę lepiej się rozwinąć. Jeżeli zależy Ci na intensywnym aromacie, nanieś odrobinę pachnidła na skronie, szyję, kark, nadgarstki, zgięcia łokci oraz punkty za uszami. Im więcej użytych kropli, tym woń będzie dłużej wyczuwalna.

Aby wzmocnić długość i siłę zapachu, przed jego aplikacją zadbaj także o optymalne nawilżenie naskórka. Sucha tkanka nie pozwala na maksymalne przebudzenie się nut.

Unikaj rozpylania produktu na ubranie. Materiał nie jest dobrym nośnikiem dla olejków, przez co ulatniają się one już w ciągu kilkunastu minut!

Duży wpływ na charakterystykę zapachu ma także skóra, a dokładniej jej pH, które jest uwarunkowane gospodarką hormonalną, florą bakteryjną, dietą i innymi indywidualnymi czynnikami. To dlatego na każdej osobie pachnidło przybiera nieco inny kształt.

Ważne są także temperatura i wilgotność otoczenia. W gorącym letnim klimacie zapach będzie o wiele bardziej ekspresyjny w porównaniu z suchym zimowym powietrzem.

Czynników, od których zależy trwałość woni, jest bardzo wiele. Na niektóre z nich mamy całkowity wpływ, na inne jedynie nieznaczny. Jeżeli jednak zadbamy o to, by wyeliminować te negatywne, pozwolimy rozkwitnąć ulubionemu pachnidłu w pełnej krasie – a o to przecież chodzi!

Dodaj komentarz