Piramida żywienia jako podstawę zachowania zdrowia stawia aktywność, ruch, uprawiania sportu. Według specjalistów zrównoważony wysiłek fizyczny jest niezbędnym warunkiem utrzymania kondycji organizmu. Dzieci i młodzież powinny ćwiczyć co najmniej godzinę dziennie, a przy tym korzystać z komputera czy innych urządzeń elektronicznych maksymalnie dwie godziny dziennie.

W obecnej sytuacji mamy problemy z dostosowaniem się do tych zasad – zdalna nauka przykuwa uczniów do komputera nawet na parę godzin. Towarzyskie relacje są podtrzymywane także za pośrednictwem sieci. Z kolei liczne obostrzenia nie pozwalają na swobodne spacerowanie, zabawę na podwórku, uprawianie ulubionych dyscyplin sportowych, wyjście na basen.

Warto pamiętać o tym, że aktywność fizyczna pozwala lepiej pracować naszym głowom. Dlatego dobrze jest mobilizować się do ćwiczeń i szukać pomysłów, które zachęcą do ruchu, zabawy, gimnastykowania się.

W domu trudno uprawiać sport, ale może uda się nam wygospodarować miejsce, by poskakać na skakance czy poodbijać piłkę. Najmłodszych ucieszą propozycje wzbogacone o muzyczny podkład. Możemy sami wymyślać układy ćwiczeń czy taneczne kroki lub skorzystać z propozycji dostępnych on-line. W sieci znajdziemy materiały video prezentujące różnorodne ćwiczenia, dopasowane do wieku, możliwości oraz potrzeb wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu.

Dzieci uwielbiają gry, więc z radością przyjęty zostanie twister, możemy też samodzielnie wykonać grę mobilizującą do ruszenia się z kanapy czy fotel. Propozycje ćwiczeń zapiszmy na osobnych paskach papieru, które wrzucimy do puszki czy słoja. Takie losowanie będzie urozmaiceniem treningu! Ilość powtórzeń możemy wyznaczać rzutami kostką czy też kilkoma kostkami.

Na pewno znajdziemy także rozmaite przedmioty, które posłużą nam do wykonania toru przeszkód. Jego budowa będzie świetną zabawa, wiele radości da także pokonywanie go wspólnie z mamą, tatą, rodzeństwem.

Podczas tego przymusowego pobytu w domu warto wprowadzić pewne rytuały, czyli zarezerwować codziennie czas na ćwiczenia. Przypominajmy pociechom o robieniu przerw w pracy przy komputerze. Kilka ćwiczeń pozwoli uniknąć bólu pleców, a przy tym pozwoli szybciej uporać się z zadaniami. Bądźmy sami wzorem dla dzieci i ruszajmy się wspólnie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj