Kursy on-line – by wiedzieć i umieć więcej

0
173
Photo by Retha Ferguson from Pexels

Ostatnie tygodnie zmusiły nas do zmiany nawyków. Amatorzy kina szukają czegoś w dostępnych serwisach, fani wydarzeń sportowych odświeżają sobie emocje związane z minionymi imprezami. Zamiast spotykać się – rozmawiamy przez komunikatory. Także i szkoła działa w innym systemie – zdalnie, on-line. A to akurat dla wielu osób jest znanym i cenionym patentem na pobieranie nauki. Kursy on-line od dawna cieszą się popularnością. Dla zapracowanych osób był to doskonały sposób zdobycia nowych umiejętności w dogodnym terminie, bez konieczności odbywania podróży, siedząc w swoim ulubionym fotelu. Dziś ta oferta przekonuje i innych – zachęceni możliwością pożytecznego spędzenia czasu i jednocześnie podniesienia swoich kwalifikacji, co w obecnej, trudniejszej sytuacji na rynku pracy jest kwestią nie do przecenienia, zaczynamy szukać czegoś dla siebie.

Propozycje w zakresie zdalnych kursów są przeróżne. Można śmiało stwierdzić, że każdy znajdzie coś, co mu pasuje, coś, co go zaintryguje, pozwoli poszerzyć horyzonty, zdobyć cenne umiejętności. Niezależnie od tego, czy chcemy szlifować znajomość języka – czy też nauczyć się nowego, czy zależy nam na kursach z dziedziny marketingu, programowania lub biologii, gotowania czy aktorstwa – wachlarz możliwości jest tak szeroki, że jedynym problemem jest podjęcie decyzji, od czego zacząć. No i też nasza mobilizacja, by wytrwać…

Niektórzy być może obawiają się, że jednostronny wykład i coraz trudniejsze treści staną się barierami uniemożliwiającymi ukończenie kursu. Jeśli to nas powstrzymuje, to niepotrzebnie – nie tylko wideoprezentacje wchodzą w skład kursów. Możemy uczestniczyć w dyskusjach, webinarach, w ramach zajęć otrzymujemy tematy do opracowania, a nasze prace są omawiane i oceniane. Co cenne i ważne, takie kursy to nie sztuka dla sztuki. Bez problemu znajdziemy propozycje dające możliwość zyskania certyfikatu potwierdzającego nasze nowo zdobyte umiejętności, naszą wiedzę.

Gdzie szukać kursów dla siebie? Zapewne mnóstwo propozycji wręcz bombarduje nas, gdy przeglądamy przeróżne strony internetowe. Organizatorzy kursów starają się dotrzeć do potencjalnych klientów i w taki sposób również możemy trafić na interesujące nas szkolenie.

Wiele osób nurtuje pytanie o koszt takiej edukacji. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż nie wydajemy pieniędzy na dojazdy, noclegi – bo jednak często rozmaite kursy organizowane są w lokalizacjach odległych od naszego miejsca zamieszkania, to sama opłata za zajęcia już nie sprawia wrażenia tak dużego wydatku. Poza tym organizatorzy nierzadko proponują promocyjne ceny, możliwość zakupy szkoleń w pakiecie, a dzięki temu – oszczędzenia pieniędzy. Są i kursy bezpłatne, możemy – lecz nie musimy – zapłacić za wydanie certyfikatu potwierdzającego nasz udział w zajęciach czy zdanie egzaminu. Jeśli nie mamy potrzeby posiadania takiego dokumentu, to żadnych opłat wnosić nie musimy.

Znający język angielski powinni zajrzeć na stronę Coursera, oferującą zajęcia prowadzone przez uniwersytety i instytuty naukowe z całego świata. Są one bezpłatne, jedynie otrzymanie certyfikatu po ich ukończeniu wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów. Od sześciu lat działa platforma MasterClass sukcesywnie powiększająca ofertę swoich zajęć.

Jeśli preferujemy zajęcia w języku polskim, to szeroki wybór propozycji znajdziemy na Youtube: kursy szycia, gotowania, rysowania, ale też programowania czy języka angielskiego. Osoby zainteresowane działaniem na niwie Internetu, powinny zainteresować się ofertą kursów Google.

Dodaj komentarz