Kolejne instytucje zostają otwarte w ramach odmrożenia. Już 19 maja dołączy do nich Muzeum Okręgowe w Suwałkach. To doskonała wiadomość, bo ograniczony bezpośredni dostęp do kultury doskwierał suwalczanom.

Dziś (18 maja) przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów, ale oficjalnego świętowania nie zaplanowano. Tym bardziej cieszy fakt, że już jutro będzie można przekazać muzealnikom ciepłe słowa, zwiedzić wystawy, poczuć ducha przeszłości.

Od jutra do końca czerwca Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach można zwiedzać od wtorku do piątku oraz w niedzielę od godziny 9.00 do 16.00. W okresie letnim (lipiec – sierpień) placówki będą czynne w analogiczne dni, od godziny 10.00 do 17.00.

Obowiązują także nowe zasady dotyczące dostępności obiektów – brak zwiedzania grupowego (możliwe jest jedynie zwiedzanie indywidualne lub rodzinne), zamknięty jest Ogród Bajek przy Muzeum im. Marii Konopnickiej, zawieszone zostały zajęcia edukacyjne i wydarzenia kulturalne. Z użytku wycofano urządzenia multimedialne aktywowane dotykiem.

Chętni do odwiedzenia muzeów muszą się uzbroić w cierpliwość, gdyż obowiązuje limit zwiedzających (jedna osoba na 12 metrów kwadratowych). Trzeba rzecz jasna pamiętać o środkach ochrony osobistej, czyli maseczkach, o dezynfekcji rąk, rękawiczkach jednorazowych, zachowaniu dystansu 2 metrów od innych osób, a także przestrzeganiu wytyczonych kierunków zwiedzania.

Pracownicy muzeum zapewniają z kolei dbałość o dezynfekcję łazienek wyznaczonych dla zwiedzających, odkażanie klamek, blatu przy kasie, stanowiska do dezynfekcji rąk. Tymczasowo zawieszona została także możliwość korzystania z szatni.

Te obostrzenia są konieczne, a choć wymagają od nas dodatkowej uwagi i pewnych starań, to z niewątpliwie wszystkich cieszy fakt, że kolejne placówki zostają otwarte i nasze codzienne plany mogą być wzbogacone o ich odwiedzenie.

Leave a Reply